Péče o sazenice lilku

Lilek

Na výsadbu ze semen je už u lilku bohužel pozdě. Semínka je totiž třeba vysít nejpozději na konci února, aby byly rostlinky dostatečně veliké, až přijde čas přesadit je na konečné stanoviště. To je obvykle až poté, co pomine nebezpečí mrazu. Lilek patří stejně jako cuketa k teplomilným rostlinám, takže jej na venkovní stanoviště přesazujeme až v druhé polovině května. Výsadbu semen provádíme tak, že je (suchá) zasadíme do půdy v půllitrovém kelímku. Zakryjeme je plastovým sáčkem a pravidelně zaléváme. Jakmile vyklíčí sazenice, je čas odstranit sáček. V zálivce pokračujeme.

Přesazení lilků

V polovině května už jsou sazeničky dostatečně velké, aby zvládly venkovní počasí. Můžete je na ně připravit tak, že je budete dopředu alespoň přes den vynášet ven. Další možností je dát je do místnosti, kde je chladněji, než je pokojová teplota (například na chodbu). Při přesazování dbáme na to, abychom nepoškodili kořeny rostliny. Zalijeme je teplou vodou (s příměsí kyseliny borité). Rozhodně nic nezkazíme, pokud rostliny přikryjeme slámou. S její váhou si poradí rostliny sami – jak porostou, shodí ji a proklestí si jí cestu.

Lilek

Foto: Pixabay

Chyby při přesazování lilků

Pokud bychom rostliny nechali vyrůst příliš moc, manipulovalo by se s nimi obtížněji. V takovém případě hrozí poškození sazenic i jejích kořenů. Také příliš malé sazenice mohou být slabé a nemusely by přesazení zvládnout. Z tohoto důvodu je lepší zasít do jedné nádoby vždy jen jedno semínko. Při přesazování je dobré přidat do jámy k sazenici trochu dřevnatého popela. V případě, že začne příliš svítit sluníčko, můžete rostliny chránit přikrytím jednoduchou plachtou.

Hnojení lilku a zaštipování

V období růstu je dobré lilek přihnojovat. Můžete použít klasické hnojivo, které se používá na cukety. Vyhněte se ale raději hnojení organickou hmotou. Je velmi pravděpodobné, že se vaše rostliny časem velmi rozrostou. Vzhledem k tomu, že lilek nezvládne tak velkou rostlinu uživit, bude zapotřebí ji zaštipovat. Je to nezbytné, i když to pro vás může být nepříjemné. Jedině tak bude mít rostlina dostatek síly, aby vytvořila plody.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2021/05/25/podkormki-baklazhan-pri-posadke-sbrozhennoj-travoj-i-medom-orel/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!