Péče o rajčata v nádobě: zde je vše, na co si dát pozor
Pěstovat rajčata v nádobě může vyřešit problémy s prostorem. I když nemáte vlastní zahradu, můžete si užívat skvělou chuť rajčat – za předpokladu, že máte balkon, na který svítí alespoň 6 hodin denně. Výhodou pěstování rajčat v nádobách je to, že je můžete snadno schovat, když očekáváte chladnější počasí nebo když jim nevyhovuje stávající stanoviště, můžete je snadno přestěhovat. Avšak pěstování v nádobách má také svá úskalí. Dejte si pozor zejména na správnou zálivku a hnojení.
Rajčata správně zalévejte
Rajčata jsou velmi náročná na vodu, a to zejména v období produkce plodů. Ty jsou totiž z 95 % složeny z vody. Díky správné zálivce tedy můžete dosáhnout ideální velikosti plodů, které navíc budou chutnat co nejlépe. Pokud budete zalévat více, budete svědky popraskání rajčat. Možná, že se vytvoří také nějaká houbová nebo plísňová nemoc, na kterou jsou tyto rostliny tolik náchylné. Zálivka je stěžejní součástí péče o rajčata pěstovaná v nádobách.
Foto: Pixabay
Zálivka rajčat
Mějte na paměti, že půda v nádobě vysychá vždy rychleji, než půda na zahradním záhonu. Další vysušování způsobuje sluneční světlo i silný vítr. Rajčata zalévejte pravidelně a důkladně. Půdu kontrolujte každý den, v létě dokonce i dvakrát denně. Zalévejte pouze v případě potřeby a nejlépe ráno, aby rostliny vydržely horké slunečné dny.
Mulč vám může pomoci
I když máme mulč spojený především s pěstováním na záhonu, využít jej můžete také při pěstování rostlin v nádobách. Funguje podobným způsobem. V našem případě může především zajistit pomalejší vylučování vlhkosti z půdy. Díky tomu je půda chladnější a udrží si více vlhkosti po delší dobu. Těšit se můžete také z dalších výhod, které mulčování přináší: kontrola růstu plevele, snížený kontakt listů s vlhkou půdou, popřípadě dodání živin rozkladem organického mulče. Vrstva mulče by měla mít asi 5 cm.
Hnojení rajčat
Živiny v omezeném prostoru nádoby se rychle vyčerpají. Proto je zapotřebí doplňovat rostlinám živiny prostřednictvím hnojiva. Opět to budeme dělat častěji, než v případě rajčat, která jsou vysazena na záhoně. Už při výsadbě zamíchejte do půdní směsi hrst pomalu se uvolňujícího hnojiva. Během vegetačního hnojení pokračujeme v hnojení. Jakmile rostlina plně dozraje, zvolte hnojivo s nižším obsahem dusíku a vyšším obsahem fosforu a draslíku, abyste podpořili produkci ovoce.
Zdroje info:
https://www.tomatobible.com/growing-tomatoes-in-pots/
https://www.trendymagazin.cz/pestovani-rajcat-v-interieru-na-co-si-dat-pozor/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!