Péče o použité truhlíky a květináče: Pomůže zubní pasta, ocet i správné skladování

plastový květináč

Po ukončení zahradní sezóny je čas na velký úklid. Ten se týká i čištění a péče o použité a nyní prázdné květináče a truhlíky. Poradíme, jak se zbavit zaschlých skvrn, co pomůže na bílé mapy a kde skladovat. Péče a správné skladování prodlouží životnost a umožní vám jejich opětovné použití v následující sezóně.

Jak odstranit vzniklé bílé mapy

Na květináčích se mnohdy objevují bílé mapy, které nevypadají zrovna esteticky. Vznikají z vysrážených minerálů obsažených v zálivkové vodě. Odstranit je lze pomocí několika jednoduchých triků. Můžete okartáčovat vzniklé mapy železným kartáčem či rejžákem. Rovněž efektivním způsobem je ponoření květináče do vody z vylouhovaných slupek od brambor, jakožto dát do škrobové vody. Poté použijte kartáč nebo omyjte hrubou stranou houbičky na nádobí. Na odolné vápenaté skvrny pomůže namočení květináče do vody s octem a nechat ho tam aspoň 2 dny.

Nevzhledné zaschlé skvrny od vody

Pakliže máte na květináči zaschlé skvrny od vody, pomůže vám zubní pasta. Tu naneste na květináč a nechte chvíli působit. Pak ho opláchněte pod tekoucí vodou. Tyto skvrny se na květináči dělají z nadměrné vlhkosti. Pokud je chcete eliminovat, dejte na dno květináče pod zeminu pár hliněných střepů z rozbitého květináče. Zásluhou toho vodu z květináče odvedete a zabráníte vzniku skvrn.

Mýdlová lázeň pro likvidaci mikrobů

Staré květináče po očištění od hlíny a všech nečistot dejte do dřezu nebo jiné vhodné nádoby. Ponořte je do teplé vody s mýdlem a přidejte 1 šálek octa. Květináče v této lázni umyjte tak, jako když myjete normálně nádobí. Ve finále je opláchněte čistou vodou a osušte. Pozor! Pokud máte květináče z pálené hlíny, tak je namočte před samotnou výsadbou aspoň na hodinu do čisté vody. Tímto nasají vlhkost a nebudou zbytečně rostlinám ubírat vlhkost zeminy.

květináče

Foto: Pixabay

Správné skladování prodlouží životnost

Nejen správnou péčí, ale také skladováním prodloužíte životnost nádob pro vaše pěstování rostlin či bylin. Pakliže máte nádoby z termoplastu, tak je mějte uskladněné výhradně na tmavém místě. Kamenina a keramika nevyžadují speciální podmínky pro skladování. Je vhodné je skladovat s ostatními nádobami na jednom místě. Přehlednost vám pomůže udržet skladovací prostor a pro další využití je efektivní i uložení podle velikostí a tvarů. Lépe se v tom všem pak vyznáte.

Zdroj: ireceptar.cz, bydleni.instory.cz

Náhledové foto: Pixabay