Péče o pokojové rostliny v zimním období v kostce
V zimě nám znesnadňuje pěstování pokojovek krátký den a tím pádem i nedostatek přirozeného slunečního svitu. Tomu se také musí přizpůsobit i péče o tyto pokojové rostliny. V čem je tedy péče o pokojovky v zimě jiná?
Největší problém v bytech
Při pěstování pokojových rostlin je v panelákových domech vzdušná vlhkost, která bývá dost nízká. A právě nízká vzdušná vlhkost představuje pro rostliny problém. Proto je dobré používat zvlhčovač vzduchu, který se zavěsí třeba na radiátor. Ohříváním od radiátoru dojde k odpařování vody a zvlhčí se tím i vzduch.
Pozor na nadměrnou zálivku
Kromě vzdušné vlhkosti je důležitá i úprava zálivky. Den je v zimních měsících kratší, takže doba po kterou svítí slunce a může probíhat přirozená fotosyntéza se také zkracuje. Pokud se k tomu přidá ještě nadměrná zálivka, mohou nastat problémy. Nejprve začne plesnivět substrát, pak kořenový systém a nakonec dojde k úhynu rostliny. Pro pěstování pokojových rostliny je dobré kupovaný substrát smíchat se zeminou ze zahrady, pokud tedy máme tuto možnost. Navíc u rostlin, které vyžadují stále vlhkou půdu, přidáme ještě písek. Samotný kupovaný substrát brání přístupu vzduchu a zadržuje vodu, takže je pro pěstování nevhodný. Se zálivkou tedy šetříme a pokud zůstane v misce, klidně ji vylijeme. Stejně tak šetříme s přihnojováním rostlin.
Nejčastější škůdci pokojových rostlin
Smutnice patří mezi nejrozšířenější škůdce pokojových rostlin. Jedná se o malé mušky černošedé barvy, jejichž larvy poškozují kořeny rostlin. Smutnice se nejčastěji objevují v kupovaných substrátech. Kupovaný substrát můžete před použitím vydezinfikovat a to tak, že ho propaříte v troubě při 70 °C po dobu jedné až dvou hodin. Dalšími známými škůdci jsou puklice, štítenky a svilušky. Proti škůdcům pomáhají insekticidní přípravky pro pokojové rostliny. Samozřejmě čím dřívější zásah, tím lépe.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.