Péče o pokojové rostliny v zimě
Zatímco rostliny venku se přes zimu ukládají do období zimního spánku, ty pokojové ne. Některé sice prožívají své období klidu, ale pokud rostlinu pěstujeme celoročně jako pokojovou, musíme jí věnovat péči také v zimě. Některé rostliny mohou například trpět nedostatek světla. Dny v zimě jsou totiž velmi krátké a zřídkakdy slunečné. Pokud vaše rostlina potřebuje světlo, reaguje na to shozením listů. To je případ například fíkusů. Proto je v zimě potřeba upravit zálivku i hnojení.
Zimní zálivka
Právě zálivka je v zimě asi to nejdůležitější. Při zalévání je potřeba brát v potaz hned několik skutečností. Tou první je druh vaší rostliny. Každý druh rostliny vyžaduje trochu jinou zálivku. Dále pak je potřeba zvážit, zda máte dostatek vlhkosti (panelákové byty bývají většinou přetopené s malým množstvím vlhkosti) či tepla (na chodbách může mít v zimě nižší teplota, než rostlina vyžaduje). V zimě obvykle zaléváme rostliny tak, že jim dopřáváme jen polovinu jejich obvyklé zálivky. Výjimkou mohou být rostliny, které jsou umístěny na okenních parapetech nad radiátory.
Pokojové rostliny: Zdroj obrázku Pixabay.com
Vlhkost vzduchu
Problémem u rostlin bývá většinou z nedostatku vzdušné vlhkosti než z jejího nadbytku. Vlhkost můžeme rostlinám přidat například tak, že na dno obalů dáme keramzit a na něj nalijeme vodu. Keramzit nesmí být zcela ponořený. Poté už do obalu dáme květináč. Rostlina se může těšit větší vlhkosti vzduchu pocházející právě z namočeného keramzitu. Dalším způsobem je například miska s vodou umístěná na radiátoru nebo zvlhčovač vzduchu.
Zimní hnojení
Hnojení v zimě omezujeme. V období vegetačního klidu rostliny hnojíme jen jednou za čtyři až šest týdnů.
Pravidelná kontrola rostliny
Rostliny i v zimě pravidelně kontrolujeme. Zkoumáme, zda má dostatek závlahy nebo jestli neprojevuje nespokojenost (žloutnutí či opad listů a podobně). Důležité je také kontrolovat škůdce, a to zejména u rostlin, které jsme si přenesli z venku dovnitř. Rostliny by neměly stát v průvanu, který může způsobit i jejich úhyn. Pokud máte v plánu rostliny přemisťovat, pusťte se do toho až na jaře. V zimě obecně s rostlinami manipulujeme jen v případě nutnosti.
Pokojová rostlina: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!