Péče o pokojové a balkónové rostliny během února
Únor je sice zimní měsíc, ale už v tento čas je potřeba začít třeba s výsevem semen. A to ať užitkových, nebo okrasných. Zapomínat bychom neměli ani na balkónové a pokojové rostliny. Co je tedy u pokojovek a balkónových rostlin potřeba připravit na nadcházející sezónu?
Rychlení rostlin
Domácnost nám o vánočních svátcích zdobily bramboříky. Ty teď v únoru už nechejte zatáhnout. Hlízy tedy vydělejte a očistěte. Následně přesaďte do kyselého substrátu s tím, že dvě třetiny hlízy by měly zůstat nad zeminou. Květináč pak můžete zapustit do záhonu. Pro únor je typické rychlení rostlin. Můžete si koupit primule, tulipány nebo narcisy. Proto, aby vám co nejdéle vydržely v kondici, umístěte je na to nejchladnější místo, které v bytě najdete. Ideálně do prostoru mezi okny. Abyste je mohli vysadit později do volné půdy, je třeba neustálá zálivka a to i poté, co odkvetou.
Klívie a gloxínie
Topením v bytech vzniká suché ovzduší, které má za následek usychání špiček listů. Nevzhledné a suché špičky odstřihněte nůžkami. Pozor však na to, abyste nepoškodili i zdravé části rostliny. Pokud máte klívii neboli řemenatku, můžete se nyní těšit na odměnu a to v podobě zářivých květů. Ve chvíli, kdy se objeví první poupata, začněte klívii pravidelně hnojit a hlavně zalévat. Gloxínie se v únoru probouzí ze zimního spánku a chtějí přesadit. Přesazujte hlízy tak, ať je vidět vrchní část.
A co s muškáty nebo fuchsiemi v únoru?
Pokud jste si nechali přezimovat muškáty nebo tyrolské karafiáty, konec února je ideálním časem pro seříznutí výhonů a přesazení do nové zeminy. Při seřezávání rostliny seřízněte výhony na třetinu. Ve stejnou dobu zkracujte i výhony fuchsie a to zhruba na polovinu. Tímto způsobem docílíte hustých keříků. Jestliže si budete rostliny teprve nakupovat, pořádně dané rostliny zabalte a uložte nejlépe do kartónové krabice. Během cesty by se totiž mohly nachladit a nenávratně poškodit.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.