Péče o papriku ve vaší zahradě: jak dosáhnout co nejkrásnějších plodů
Červené, zelené, žluté, oranžové – to všechno jsou barvy papriky. Některé odrůdy mohou být dokonce i žíhané. Existuje jich celá spousta druhů, pěstují se již celé tisíce let. Žádná jiná zelenina nemá vyšší obsah vitamínu C. Její pěstování není náročné, základem je poskytnout jí dostatek tepla. Stejně jako lilek je to teplomilná rostlina. Proto jim na zahradě vyberte místo velmi slunečné. Paprika je velmi často pěstována ve skleníku při teplotách 25 až 28 °C.
Základní podmínky pro pěstování
Místo, které pro své papriky vyberete, by mělo být hlavně teplé a slunečné. Dále je zapotřebí věnovat se pravidelné zálivce paprik. Pěstování různých druhů paprik je obvykle velmi podobné. Doma si předpěstujte sazenice ze semínek nebo si kupte sazenice již z obchodu. Semena se nesejí příliš hluboko, jen tak do dvojnásobku jejich velikosti. Poté je hojně zalijeme. Pro dosažení vhodných podmínek můžete nádoby přikrýt propíchanou průhlednou fólií. Umístěte je na teplé a světlé místo. Ideální teplota je 25 °C. Za čtyři týdny mladé rostliny umístěte na světlé místo, kde je vysoká vlhkost vzduchu.
Foto: Pixabay
Výsadba paprik
Silné sazeničky můžete vysít do nevytápěného skleníku na konci dubna nebo po „zmrzlých“, tj. ve druhé polovině května. Záleží ale na předpovědi počasí. Pokud hrozí mrazíky, výsadbu ještě odložte. Vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi by měla být 40 až 50 cm a řádky asi 60 cm od sebe. Pro zajištění tepla a vlhkosti v půdě můžete použít černou mulčovací textilii. Pokud máte slunný balkon, můžete papriky pěstovat i zde. Papriky by ale měly být chráněny před deštěm.
Péče o papriky
Jakmile papriky vysadíte, poskytněte jim vhodnou oporu. Přivažte je k ní jen volně. To ochrání papriky před větrem. Každé dva týdny dodávejte paprikám hnojivo (nejlépe tekuté společně se zálivkou). Papriky je zapotřebí zalévat každý den, potřebují totiž opravdu hodně vody. Někteří zahradníci vyžadují kapkovou závlahu, která je vhodným řešením.
Sklizeň paprik
Papriky jsou opylovány větrem, pokud je ale vlhkost nad 80 %, pyl se drží na květině. Můžete si pomoci opylováním pomocí štětce. Pěstujete-li ve skleníku, prvních plodů se můžete dočkat již na začátku července. Pokud pěstujete venku (na zahradě či balkoně), obvykle sklízíte až na začátku srpna. Období sklizně končí ve skleníku až na konci října, venku ale mnohem dříve (rostlina je náchylná na nízké teploty).
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Uprawa-papryki-w-ogrodzie-sadzenie-uprawa-i-wymagania
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!