Péče o ovocné stromy během začátku zimy
I v příštím roce se chceme těšit z bohaté úrody hrušek, jablek, švestek a dalšího ovoce. Co ale stromy v zimě potřebují a jak o ně pečovat v tomto období? To se můžete dozvědět v následujících řádcích.
Nejdříve vše uklidit
Až shrabeme veškeré listí, které nese zárodky chorob, listí kompostujeme. Kompostujeme proto, aby vyšší teplota uvnitř kompostu zničila veškeré přezimující výtrusy. Na ovocném stromě by také neměly zůstat žádné mumiové plody, protože mohou být napadeny hnilobou a další rok by mohly být zdrojem infekce.
Bílení kmenů
Kmeny a části větví se vyplatí v zimě natřít vápnem či vápennou barvou, chránící před přehříváním ve dne a v noci před mrznutím. Navíc takové vápno na stromech má i dezinfekční účinky, protože omezuje výskyt škůdců v kůře i pod ní, zabraňuje také houbovitým onemocněním. Strom se natírá od paty kmene, aby škůdci nemohli přezimovat ani ve spodních částech stromu. Pokud je kůra porostlá mechem nebo lišejníky, před nátěrem je odstraníme a kůru očistíme. Jestliže ještě nemrzneme, můžeme odstranit i klejotoky a to tak, že vytékající mízu nožem nebo dlátem odstraníme až na zdravé dřevo. Toto místo poté vydezinfikujeme octovou vodou a natřeme balzámem pro stromy. Stromový balzám obsahuje kyselinu giberelinovou, která podporuje hojení ran.
Doplnění živin
Pokud to dovolí teploty, můžeme stromy mělce obrýt. Dáváme však pozor na kořeny. Do půdy se zarýváme uleželý kravský hnůj, kompost nebo minerální hnojivo určené pro ovocné stromy. U stromů, které nevypadají dobře, je dobré zjistit, co jim chybí. To zjistíme jednoduše odebráním vzorků půdy a následným testováním. Někdy však nemusíte ani testovat, existují jisté indikátory, která vám napoví. Třeba jabloně při nedostatku vápníku začnou pihovatět. Půdu s nedostatkem vápníku, můžeme zlepšit vápencem. Nikdy však nevápníme a nehnojíme najednou. Vápnit naprosto stačí jen jednou za čtyři roky.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.