Péče o jahodník po sklizni: Zásady správného postupu
Milujete jahody? Těšíte se z každé úrody? Jenže abyste se mohli radovat z bohaté úrody, je třeba se o jahodník starat, a to i po sklizni. Poradíme vám, jak na to. Co vše udělat a jakých osvědčených zásad se držet.
Krásně červené jahody, které jsou sluncem vyhřáté a sladké, přináší nejlepší odměnu každému zahrádkáři. Chutné jahody potěší malé i velké. Nabízí pestré využití v rámci zpracování v syrovém či tepelně upraveném stavu. A samozřejmě nejlepší je uzobávat hned při sběru. Abyste měli bohatou úrodu i následující rok, je třeba se o jahodník dobře postarat. Jak?
Červen ve znamení sklizně
Plození chutných plodů jahodník vyčerpá. V červnu se zaměříte na sklizeň, a tak možná mezi jahodami najdete bujet pampelišky, kopřivy a další nežádoucí návštěvníky. Prvním krokem je tak potřebné zbavení plevele, jakožto okopání a načechrání zeminy. Toto byste měli stihnout nejlépe do 3 týdnů od sběru jahod. Rostliny tím posílíte, osvěžíte a obohatíte o životní prostor, o který nebudou muset bojovat s plevelem.
Zbavení šlahounů a záškodníků
Další fází v péči je zbavení šlahounů. Pokud máte nastýlku kvůli čištění záhonů, tak ji odeberte. Tam, kde počítáte se sklizní v následujícím roce, půdu zavlažte a přihnojte. Ze zanedbaných porostů nejprve zkraťte listy zahradnickými nůžkami cca 5 cm nad srdéčky, aby rostliny obrostly novými listy. Pokud máte stáleplodící odrůdu, tak u těch listy nesestřihávejte. U těch by se před začátkem zimy listy nestačily obnovit, a tak by nemohly být dostatečně připravené na mráz.
Tam, kde se potýkáte se skvrnitostí listů a roztočíkem, použijte dostupné přípravky, které jsou k tomu určené, jedná se o produkty proti chorobě nebo proti škůdcům. Poté, co jahodníky takto zaopatříte, tak se o ně prakticky přes léto nemusíte starat, kromě občasné zálivky v případě sucha.
Foto: Unsplash
Obnova záhonu po 3 letech
Po třetí sklizni, i když byla bohatá porost zrušte. Záhon můžete využít pro pěstování třeba podzimní zeleniny a v nejlepším případě zasejte zelené hnojení. Třetím rokem rostliny slábnou, jsou častěji napadené škůdci i chorobami. Proto je nejlepším řešením po třetí sklizni jahodníky zkrátka zlikvidovat a vysadit nové.
Zdroj: prozeny.cz, izahradkar.cz
Náhledové foto: Unsplash