Péče o gloxínii po době odpočinku
Péče o rostliny se může lišit v závislosti na tom, zda je v plném květu nebo v období odpočinku. U gloxínie je běžné, že na podzim začnou odumírat listy. To je vhodný čas, kdy je třeba květináče s hlízami uložit na tmavé místo. Po celou dobu odpočinku by půda měla zůstat suchá, to znamená, že bychom ji rozhodně neměli zalévat. V opačném případě hrozí hniloba, což může znamenat konec pro vaši rostlinu.
Probuzení po odpočinku
Jakmile se den začne prodlužovat, je to pro gloxínii znamení, že může začít klíčit. V hlízách si můžete těchto klíčku všimnout. Hlízy opatrně propíchejte, namočte na půl hodiny do přípravku, který má působit proti chorobám bakteriálního a houbového původu. Ideální je ponechat je v zahradní zemině s kokosovým vláknem. Pro lepší odtok vody je vhodné použít keramzit střední velikosti.
Foto: Pixabay
Po vyklíčení
Pokud jsou hlízy dostatečně silné, mohou vyprodukovat klidně i tři až čtyři klíčky. Toto množství je ale na jednu hlízu moc. Příliš ji to vyčerpává, což se může projevit malými květy. Jakkoli je to těžké, je dobré oříznout klíčky tak, aby na jedné hlíze zůstaly maximálně dva. Tím podpoříte jejich růst. K ořezu použijte ostrý a sterilní nůž. Jestliže nastala situace, že některá z hlíz nevyklíčila, nemusíte ji hned vyhazovat. Substrát zalijte a postavte rostlinu na světlé místo. Pokud je hlíza živá, měla by vyklíčit poměrně rychle.
Péče o gloxínie
Gloxínie má ráda světlo, ale ne přímé sluneční záření. Pokud byste ji přistavili na příliš mnoho světla, vedlo by to ke spálení listů a ztrátě svěžích barev rostliny. Gloxínii zaléváme nikoli na listy, ale ke kořenům. Odkvetlé květy je dobré odstranit spolu se stopkou, čímž se prodlouží kvetení těch květů, které na rostlině zůstaly. Jakmile rostlina odkvete, je zapotřebí postarat se o její listy. Díky správné péči totiž bude mít rostlina dostatek síly pro bohaté kvetení v příští sezóně.
Foto: Pixabay
Odumírání listů
Přirozeným jevem je odumírání listů nejpozději v říjnu. Pokud k tomuto jevu nedochází, můžete tomu napomoci tím, že je přestanete zalévat. Zároveň je přesuňte na co nejtmavší místo ve vašem domě. V takových podmínkách gloxínie nemůže jinak, než vzdát se svých listů. V listopadu je dobré hlízy uchovávat pod zemí, a to až do února.
Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2020/01/28/uhod-za-gloksiniej-v-period-pokoya-sovety-i-opyt/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!