Péče o epipremnum: Několik málo kroků, které udělají ze šplhavnice dominantu prostoru

Potos

Krásná a velmi populární popínavka, která zdobí nejeden interiér. Má dokonalé dekorativní vlastnosti a je poměrně nenáročná na péči. Pokud ji ještě doma nemáte a chtěli byste si ji pořídit, neváhejte a pořiďte ji. Pečovat o ní může i úplný začátečník. V druhém případě, kdy už ji doma máte, ale opadávají epipremnum listy, s největší pravděpodobností bude mít nedostatek světla – a co dále?

Správnou péči se vám odmění půvabnými listy

Bezpochyby budou listy rostliny tím prvním, čeho si každý z nás všimne. Aby však byly krásné, zelené a svěží, bude potřeba se o ně správně starat. Právě listy rostlina ukazuje, v jakém rozpoložení je. Navíc opadávání listů není jediný ukazatel toho, že šplhavnici něco chybí. V případě, že jste zaregistrovali, že rostlina neroste nebo roste jen velmi pomalu a lístky má rozmístěny daleko od sebe, nedopřáváte ji dostatek světla. 

Objevit se také může slabé zbarvení listů, tenké stonky a jejich neobvyklé zakroucení. V takovém případě změňte rostlině místo. Postavte ji tam, kde je dostatek světla, ale zároveň na ni nebude svítit ostré slunce. Co se týče teploty, vhodné místo bude tam, kde je 20 – 24 °C. Naopak v zimních měsících by teplota nikdy neměla klesnout pod 13 °C. 

Od jara do zimy bychom měli šplhavník zalévat vydatně, avšak nesmíme jej přelít a nechat stát ve vodě. 

Potos
Foto: Pixabay

Tip: Abyste předešli přelití, a následných hnědých skvrn, bude vhodné, když rostlinu zalijete běžným způsobem, počkáte přibližně dvacet minut a poté přebytečnou vodu z podmisky vylijete. 

Neměli bychom zapomínat ani na to, že rostlina potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, proto ji dvakrát či třikrát do týdne rosíme. V sezoně ji také jednou za čtrnáct dnů pohnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. 

Choroby, ale i přesazování

Pro epipremnum bude vhodné, když jej jednou za dva roky přesadíte, nejlépe však na jaře. A pokud byste chtěli, je možné rostlinu namnožit. Stačí ustřihnout zdravý stonek a dát jej zakořenit do sklenice s vodou. Jakmile se objeví kořínky, zasázejte stonek do substrátu.

Obecně je však známo, že tento druh rostlin jsou méně náchylné k napadení škůdci. Ovšem často se u nich objevují pokroucené listy, stonky či hnědé fleky na listech. Tento stav úzce souvisí s přemokřením substrátu, proto byste měli být při zalévání obezřetní.  

Zdroj: https://sazenicka.cz/epipremnum/, https://prima-receptar.cz/velmi-rychle-rostouci-rostlina-jmenem-splhavnik/, https://www.ceskestavby.cz/rostliny/splhavnik-epipremnum-aureum.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)