Paraziti mohou přeskočit na člověka: Odčervování psů je důležité
Pravidelná péče o psa je nesmírně důležitá. Klasiku představuje pravidelné očkování, nicméně nelze zapomenout ani na mnohé další úkony v čele s odčervováním pejska. Vždyť samotní paraziti mohou klidně přeskočit i na člověka, což si pochopitelně nikdo nepřeje. My se proto v následujících řádcích budeme odčervování psů věnovat mnohem podrobněji. Zaměříme se především na to, jak co nejlépe odčervovat peska.
Chodící popelnice si sem tam něco donesou
Že je váš pejsek ten nejčistotnější? Myslet si to můžete, skutečně nemusí být špindíra. Přesto nikdy nevíte, co na procházce nebo na zahradě či jinde slupne. Dát si někdy pejsci mohu třeba starém maso, případně i výkaly. Tím pádem jim hrozí, že se do jejich těla mohou přenést tasemnice, červi nebo škrkavky. Odčervení psa je bezesporu nezbytností. Vždy pejsek může trpět mnoha zdravotními obtížemi v čele s dlouhodobým průjmem. Mnohdy dochází logicky také k masivnímu úbytku hmotnosti a někdy i ke smrti pejska.
Paraziti jsou nebezpeční i pro lidi
Psi musí být odčervováni i proto, že je třeba chránit jejich majitele. Pokud člověk přijde s nakaženým psem do přímého kontaktu, může být infikován. Samotná infekce červy může být velmi nepříjemná a projeví se jak bolestmi břicha, tak zažívacími obtížemi nebo zvýšenou únavou a sníženou chutí k jídlu.
Foto: Pixabay
Jaká by měla být frekvence odčervení psa?
Začít je samozřejmě nezbytné již u štěněte. K prvnímu odčervení dochází zhruba ve věku dvou týdnů. Pejskům se podává roztok nebo pasta. Dávkuje se neustále až do doby, než se psi dají novým majitelům. Intervaly jsou pak čtyřtýdenní až do věku půl roku. Tradičně se pak vystačí s půlročním intervalem. V domácnostech s malými dětmi je doporučováno odčervovat psa třikrát ročně. „Máte-li nicméně z nějakého důvodu k veterinárním antiparazitikům výhrady a chcete jejich podávání svému psovi omezit na minimum, můžete dvakrát ročně nechat ve veterinární ordinaci provést vyšetření správně odebraného, tedy třídenního vzorku stolice. V každém případě ale doporučuji alespoň jednou ročně antiparazitika podat.“ radí MVDr. Michaela Riedlová.
Jaká antiparazitika volit a jak podpořit střevní mikroflóru psa?
Ta, která obsahují látky účinné proti oblým červům, škrkavkám a plochým tasemnicím. Na trhu je takovýchto preparátů hned několik. Určitě podporujte střevní mikroflóru.
„Pro dlouhodobější podporu imunitního systému a zdravý mikrobiom pamatujte na pravidelnou obnovu zdravé střevní mikroflóry. Váš pes bude milovat zejména speciální psí jogurty. V případě střevních potíží, nebo pokud má pejsek citlivé trávení, je vhodné každé tři měsíce podat intenzivní desetidenní kůru plnou prospěšných probiotik a probiotik. Kromě dobré stravy je důležitý také pitný režim.“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek.
Zdroje info: Autor, vsepropejska,cz, krmeni.cz, yoggies.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.