Pár rad k pěstování kiwi
Máte-li rádi kiwi, ať už v salátech, kompotech, nebo rádi pečete kiwi řezy, a chcete si jej sami pěstovat, v našich podmínkách je to opravdu možné. Můžete ho pěstovat buď na zahradě, nebo třeba jako pokojovou rostlinu. Jak na pěstování kiwi a jaké mohou být jejich druhy, to vše se dozvíte právě zde.
Kiwi – liána s oporou
V přírodě se kiwi vyskytuje na slunných a polostinných místech. Nejčastěji se plazí ke koruně stromů ve vlhkých lesích. Kiwi dorůstá až do několika metrů. U nás v republice se dá pěstovat podobně jako vinná réva. Kiwi je liána, která potřebuje drátěnou oporu. Výhony se nejčastěji vedou po vodorovných drátech, rostlinu lze usměrnit také nataženým pletivem mezi sloupy. Musíte počítat s tím, že se rostliny rozvětví zhruba do délky 2 až 3 m, záleží na druhu. Kiwi je potřeba během růstu sledovat a dle potřeby usměrňovat. U nás se pěstují aktinídie kolomikta a aktinídie arguta, pro své malé plody nazývané lidově minikiwi.
Pěstování kiwi – výběr vhodného místa
Pro pěstování vybíráme jižní stranu, na které je rostlina nejlépe chráněna. Vyberte slunné nebo polostinné stanoviště, protože ve stínu by rostlina nebyla dostatečně silná. Ideální půda pro pěstování je mírně kyselá. Mladé rostliny všech druhů aktinidií, ke kterým kiwi patří, jsou citlivé na nízké teploty. Je proto nutné tyto mladé rostlinky před vymrznutím chránit a to přihrnutím hlíny ke kořenům. Nic nepokazíte, když stejně ochráníte i straší rostliny. Netkanou textilií či pytlovinou musíte chránit mladé výhonky, protože velmi snadno namrzají. Rostlina vyžaduje bohatou zálivku, ale nemá ráda přemokření. Stejně tak jí škodí i přeschnutí hlíny, které může vést k úhynu rostliny.Kiwi je odolné. Netrpí často napadáním škůdců, ani chorobami. Občas se mohou vyskytnout svilušky nebo štítenky.
Kiwi – nutnost řezu
Aby se vám kiwi příliš nerozrostlo a nevytvořilo spleť větví, které by bránily dozrávání plodů, musíte jej pravidelně tvarovat. Kiwi stříhejte na jaře. Není-li tuhá zima, s řezem můžete začít již koncem února. Vyčkávání do pozdějšího jara není vhodné, protože v době, kdy rostlinami již proudí míza, dochází k velké ztrátě živin při řezu. Druhý řez proveďte v létě v měsíci červnu až po nasazení plodů. Následně rostlinu zastřihněte až po opadání listů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.