Papriky v lednu: už teď je čas na jejich výsev

Papriky

Papriky patří k nejoblíbenějšímu druhu zeleniny, který pěstujeme. Není divu, na výběr je u nás přes šedesát různých druhů. To znamená, že výběr papriky můžeme přizpůsobit podmínkám, které máme k dispozici a můžeme je paprikám poskytnout. Ti nejméně nároční si mohou vypěstovat papriky klidně i na balkóně. Pokud máte skleník nebo fóliovník, můžete si vybrat téměř jakýkoli druh papriky, protože v těchto zařízeních se paprikám dostane vše, co potřebují.

Pěstování papriky

Pro úspěšné pěstování paprik je třeba splnit tři základní podmínky: teplo, světlo a stálé místo. Obecné pravidlo zní, že tlustostěnné papriky jsou nejnáročnější a potřebují dostatek tepla. To jim poskytne fólivník nebo skleník. Pokud jej nemáte, budete se muset spokojit s tenkostěnnými paprikami, které nejsou tolik citlivé a jsou tedy méně náročné na pěstování. Při výběru ale nebudete příliš omezeni; v obou skupinách paprik existuje natolik široký výběr, že můžete vybírat nejenom podle chuti, ale také podle barvy a tvaru papriky.

Paprika

Foto: Pixabay

Výsev papriky

Pro výsev se hodí půda, která je čerstvá. Pokud vám zbyla zemina z předchozího roku, může již obsahovat škůdce, proto je dobré ji propařit anebo raději použít úplně novou. Koupit můžete jakákoli startovací substrát nebo také ten, který je určen speciálně pro výsev paprik. Papriky klíčí poměrně rychle, takže je třeba myslet na jejich přesazování téměř současně s výsevem. Pro přesazení budete potřebovat větší nádoby s půdou bohatou na živiny.

Startovací misky na semínka

Tyto misky jsou pro pěstování ideální, nicméně použít můžete i proložku od vajec, která splní stejný účel. Půdu předem navlhčete, protože to napomáhá při tvorbě kořenů a absorpci vody. Půda by měla být vlhká, ale ne mokrá. Při jejím stlačení by se neměla slepit nebo dokonce z ní vytékat voda. Takto připravenou půdou naplňte startovací misky až po okraj a jemně ji přitlačte. Možná bude třeba doplnit další půdu.

Zatlačování semínek

Semínka rozmístěte na povrch zeminy a s pomocí tužky je zatlačte do půdy. Semínka by se měla vyskytovat v hloubce menší, než 0,5 cm.  Pokud máte omezené množství semen, použijte jedno semeno na buňku. Použití 2 nebo více semen pomáhá zvýšit pravděpodobnost, že alespoň jedno vyklíčí. Pokud vám nakonec vyklíčí více semen, můžete jedno z nich jednoduše utrhnout nebo přesadit do jiné buňky. Semínka lehce zahrňte zeminou a mírně zalijte.

Zálivka papriky

Zálivka by měla být pravidelná. Ideální je zalévat pomocí láhve s rozprašovačem. Dobrý nápad je pořídit si vyhřívací podložku pro sazenice, nebo jim jiným způsobem zajistit teplo a stálou teplotu. Nahoru je dobré umístit kryt, který zabraňuje vysychání půdy. Tento kryt může být průhledný plast nebo sklo či dokonce jen sáček. Tato semínka skladujeme v temnu. Odstraníte jej v okamžiku, kdy by mladé rostlince mohl začít zavazet. Za 7 až 10 dní semena vyklíčí. To je čas přenést je na světlo.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/papriky-vysev-20300112.html

https://peppergeek.com/starting-pepper-plants-indoors/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!