Papriky po ukončení plození nevyhazujte! Příští rok z nich můžete získat nové rostliny!

Papriky

Asi nejčastější možností, jak můžete množit papriky, je použít k tomu jejich semínka. Jedná se o metodu, kterou už máme zažitou. Paprika ale může plodit i napřesrok! Nejedná se totiž o jednoletou rostlinu, jak si spousta zahradníků myslí. Pokud si osvojíte tento způsob, už nikdy nebudete muset kupovat paprikové sazeničky ani semínka. Ideální místo pro přezimování papriky je skleník, jde to ale i v interiéru.

Papriky jsou trvalky

Vzhledem k počasí, které převládá v České republice, pěstujeme papriky jako jednoleté rostliny. pravdou ale je, že se jedná o trvalky, které by mohly i napřesrok plodit. Co jim v tom brání? Chladné počasí, které převládá v zimě. Pokud tedy chcete ze stávající rostliny získat další rostlinku, stačí ji vykopat ze zahrady, přesadit do květináče a schovat do interiéru, aby nebyla vystavena chladným teplotám. Toto musíte udělat ještě před prvními podzimními mrazíky.

paprika
Foto: Pixabay

Přezimování rostlin

K přezimování je třeba zvolit jen ty rostliny, které vypadají zdravě a dostatečně silně. Opatrně ji vykopejte, abyste nepoškodily její kořeny. Právě narušení kořenů je kritickou záležitostí této metody. Papriky jsou náchylné k poškození kořenů a nereagují na to dobře. Proto je dobré odebrat rostlinu i s kořenovým balem, abychom kořeny co nejméně obnažili. Rostlinu je dobré vložit do květináče blízko místa, kde jste ji vykopali, abyste ji příliš nestresovali.

Papriky v květináči

Vyberte si květináč s drenážními otvory. Poté, co do něj vložíte vykopanou rostlinu papriky, přisypte potřebné množství zeminy. Rostlina by měla být ve stejné hloubce, v jaké rostla na původním (venkovním) stanovišti. Květináč dejte na slunný parapet (ideálně orientovaný na jih). Důležité je, aby rostliny měli co nejvíce slunečního světla. Teplota vzduchu se může pohybovat kolem 10 °C, rozhodně ale ne méně. Rostlinu chcete udržovat, nikoli ji podporovat v růstu.

Listy rostliny

Listy rostliny můžete zastřihnout, abyste velikost rostliny odpovídala množství kořenů. Pokud to neuděláte, rostlina se listů nakonec zbaví sama. Na jaře pak začne nová produkce listů. Budete pozorovat nové výhony. Rostliny v průběhu přezimování zalévejte jen jednou za 14 dní, a to poměrně střídmě. Velké množství vody by mohlo způsobit zatopení kořenů a jejich následnou hnilobu. Papriky pravidelně kontrolujte, abyste je ochránili před případnými škůdci.

Zdroje info:

https://www.youtube.com/watch?v=XGyjt6ik9AM

https://eu.detroitnews.com/story/life/home-garden/blogs/gardening/2024/04/30/pepper-plants-held-indoors-all-winter-will-grow-back-in-the-spring/73514626007/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!