Papája v bytě – stojí za to?
Papája obecná (Carica papaya) je vytrvalá bylina původem ze Střední Ameriky. Roste velmi rychle a to nejen v přírodě, ale i v domácích podmínkách. Má to však svá ale. Pěstovat exotické ovoce v obýváku je velmi lákavé, zázraky od toho ale nečekejte.
Snadno si ji vypěstujete ze semen, jež snadno klíčí a rychle rostou. Jde ovšem o rostlinu oboupohlavní, takže pro tvorbu plodů bude potřeba více než jedna. Na druhou stranu existují i šlechtěné odrůdy s oboupohlavními květy.
Papája jako atraktivní palma, tedy vlastně bylinka
Tím, že se úzký dutý stonek papáji přirozeně nevětví a shazuje listy odspodu, ji mnoho lidí řadí mezi palmy. Rozhodně se tedy uplatní jako působivá bytová dekorace. Nejdůležitější podmínkou pro pěstování papáji je správná teplota. Pro řádný růst a vývoj potřebuje teplotu 25 – 28 ° C, v zimě pak jen 14-16 ° C.
Kdy a jak vysévat
Čerstvá semena z plodů svěřte zemi okamžitě, ta kupovaná namočte na 24 hodin do vody. Svědčit jim bude směs rašeliny a písku a hloubka 0,5 cm. Vyklíčí po 3-5 týdnech a překvapí vás rychlostí růstu. Během prvních dvou let tak budete muset papáju častěji přesazovat. Potřebuje hodně vody, ale nesnáší přemokření, takže na dně květináčů musí být vhodná drenážní vrstva.
Jak papája v bytě plodí
V přírodě jsou plody papáji velmi velké – až 40 cm dlouhé. Domácí papáji vám mohou dát 2 – 3 plody o délce 20 až 25 cm a jejich chuť bude bez debat horší než u ovoce, pěstovaného v tropech. Pomoci by vám mohl jen skleník, kde se rostlinám daří lépe. Kvést zde začínají už po 1-2 letech, zatímco doma po 3-4.
Pro pěstování doma je tak papája pouze zajímavou raritou. Na druhou stranu, pokud máte chuť a místo, směle se do tohoto pusťte. Jen pozor na svilušky a mšice. Na ty tahle exotická kráska obzvláště trpí. Zasáhněte tedy včas!
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)