Pálení zahradního odpadu: Hrozí pokuta až 150 000 Kč. Vyhněte se jí
Na podzim je na zahradě spousta odpadu, kterého se chcete nějakým způsobem zbavit. Pálení je jedním z nejjednodušších metod. Ne vždy ale může jít o povolenou praktiku. Zejména co se týká listí. To může mít na zahradě další využití a jeho spalováním se nejenom vystavujete vysoké pokutě, ale můžete zahubit i prospěšný hmyz, hnízdiště ptáků nebo úkryt pro drobné hlodavce. Nemluvě o zamoření vzduchu.
Pálení není nelegální
Pálení zahradního odpadu (rozumějte listí, větve, rostlinné zbytky) samo o sobě není nelegální. Vždy se ale informujte o vyhláškách obce, ve které žijete. Ty totiž mohou pálení regulovat nebo zakázat. Řídit byste se měli především zákonem č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší. Zde je stanoveno, že v zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních je možné spalovat pouze dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem. Žádný z těchto materiálů nesmí být kontaminován chemickými látkami.
Ekologický způsob: kompostování
Stále více zahradníků přistupuje k druhé metodě, jak se zbavit rostlinných materiálů a zahradního odpadu na své zahradě: a tím je kompostování. Rostlinný materiál je možné rozdrtit a použít do kompostu, což je skvělé využití, jak naložit se zahradním odpadem – nikoho neobtěžujete kouřem a nehrozí žádná pokuta. Navíc můžete ušetřit i za hnojivo, protože zahradní odpad nabízí spoustu důležitých živin.
Pálení listí
Listy patří mezi rostlinné zbytky, u kterých zákon pálení povoluje. Nicméně i zde platí podmínka, že musí jít o suchý materiál. Pokud je listí mokré, nemůžete ho spalovat. Stejně tak nesmíte pálit plasty, barevné noviny a časopisy či jakýkoli domácí odpad. Pokud toto neuposlechnete, můžete dostat vysokou pokutu, v rozmezí 50 až 150 000 Kč.
Vyhlášky obce
Obce a města ale významně vstupují do hry, když vyhláškou upraví pálení biologického odpadu. Děje se to poměrně často, takže se včas informujte. Obce mohou stanovit podmínky pro pálení nebo ho dokonce úplně zakázat. Pokud je pálení zahradního odpadu zakázáno, má obec povinnost nabídnout občanům jinou variantu, jak se ho zbavit. Obvykle se to děje tak, že obec zřídí shromaždiště ke spalování. Po celou dobu hoření kontroluje oheň osoba starší 18 let a k dispozici má prostředky na prvotní hasební zásah.
Pálení může nahradit sběrný kontejner
Další možností, jak může obec „zbavit“ občany jejich zahradního odpadu, když zakáže jeho spalování, je přistavení sběrného kontejneru. Sem mohou občané nosit odpad, který bude následně zavezen do sběrného dvora nebo kompostárny. Některé obce nabízí občanům přiměřené množství kompostu jako jistou kompenzaci za to, že přivezli vlastní rostlinný materiál.
Zdroje info:
https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-palit-zahradni-odpad-a-neporusit-pri-tom-zakon-20220930.html
https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/kdy-a-jak-se-smi-palit-listi.A161121_114014_hobby-zahrada_bma
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!