Padlí u cukety: vaši úrodu může zachránit správná metoda pěstování

Cukety, Padlí

Bílé skvrny na listech vaší cukety nejsou známkou ničeho dobrého. Ve skutečnosti se může jednat o padlí. Jedná se o houbové onemocnění, při kterém houby vytváří bílou vláknitou strukturu zvanou „mycelium“. Tato mikrostruktura má šedobílou barvu a na rostlině vypadá jako prášek. Houba čerpá živiny ze svého hostitele, ale nepoškozuje tkáně rostliny. Kromě cuket se může vyskytovat též na tykvích, okurkách, rajčatech a dalších rostlinách.

Jak padlí škodí rostlinám?

Padlí připravuje rostliny o živiny. Může způsobit kroucení a hnědnutí listů. To se samozřejmě projeví nižší úrodou rostliny a také její nižší vitalitou. Pak už stačí jen málo (stres vlivem počasí apod.), aby došlo k jejímu úhynu. Proti padlí je možné se bránit správnou péči o rostliny. Výskyt může ovlivnit i počasí.

Cukety
Foto: Unsplash

Co přispívá k výskytu choroby?

Padlí miluje teploty v rozmezí 15 až 30 °C a vysokou vlhkost. Horké dny a chladnější noci napomáhají výskytu choroby. Toto onemocnění se šíří častěji, když rostlina nemá dostatek slunečního světla. Nejenom proto potřebují cukety minimálně 6 hodin slunečního světla denně. Vítr může spory hub roznášet napříč vaší zahradou. Tyto spory mohou přežít také v půdě, proto pěstujeme rostliny náchylné na padlí každý rok na jiném místě zahrady.

Jak zabránit nemoci na cuketách?

Prevence je nejlepší léčbou, pokud jde o padlí. Jednou z metod, jak padlí předejít, je vybírat si takové odrůdy, které jsou vůči této chorobě odolné. Další vhodná opatření jsou následující:

  • Dostatečná cirkulace vzduchu mezi rostlinami – vysazujte rostliny v dostatečné vzdálenosti od sebe. Díky tomu se může přebytečná vlhkost odpařit. Vyšší míra slunečního záření pak spory padlí zlikviduje.
  • Infikované listy vyhazujte – pokud objevíte napadené listy na rostlině, je dobré je odtrhnout a vyhodit. Rozhodně je nedávejte do kompostu, který by nezahubil spory padlí – takto by se choroba mohla rozšířit napříč zahradou, jakmile kompost použijete. Spálení listů se též nedoporučuje, protože spory se mohou šířit i vzduchem. Není vhodné odtrhat příliš velké množství listů.
  • Zalévejte u základny rostliny – čím méně vody bude v oblasti vašich listů, tím lépe. Padlí se začíná šířit v půdě a přenáší se na listy. Nemoc se nejprve objevuje na spodní straně listů, proto bychom je měli pravidelně kontrolovat. Ideální zálivkou je kapková závlaha.
  • Nepřehnojujte – přehnojení rychle působících hnojiv může způsobit problémy s plísní. Používejte raději hnojiva s postupným uvolňováním.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/cukety-ochrana-pred-plisni-30000816.html

https://pinchofseeds.com/powdery-mildew-on-plants/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!