Padající listy u pokojových rostlin: Na vině je málo zálivky a další důvody
Rostliny sice nemluví lidskou řečí, avšak umí nám dát najevo, když se jim něco nelíbí. Pokud nemají dost světla, jejich listy se nevybarví. Přelitá rostlina má nacucané, těžké listy, které pomalu žloutnout. Padající listy zase mohou znamenat nedostatek zálivky. Bohužel, každý z těchto symptomů může být způsoben různými důvody. Proto nemusí být příliš jednoduché odhalit ten pravý. V přírodě například i zdravé rostliny na podzim shazují listí.
Listy padají z nedostatku zálivky
Nejčastějším důvodem, proč listy vašich pokojových květin opadávají, je právě nedostatek zálivky. Avšak pozor: také nadbytek zálivky může vést k opadu listů. Pokud je na vině nesprávná zálivka, tak můžete ještě před samotným opadem listů pozorovat další příznaky. Při přemokření listy žloutnout, někdy dochází k hnilobě kořenů, listy měknou a černají. Nedostatek zálivky způsobí hnědnutí listů a následný opad. Zde jsou možná řešení:
- Přizpůsobte zálivku rostlině, kterou zaléváte (tj. nezalévejte jednou za týden všechny rostliny v domácnosti).
Foto: Pexels
Šok rostliny způsobí opad listů
Pokud rostlinu vytrhneme z prostředí, na které byla zvyklá, a poskytneme jí jiné klima, pak na to může zareagovat opadem listů. Celá řada rostlin (například fíkusy) jsou citlivé na změny. Pokud je přemístíte, shodí listy. Proto bychom měli rostliny vždy postupně přizpůsobovat novému prostředí.
- Vyhněte se rychlému změnu místa, teplot, osvětlení, vlhkosti a dalších podmínek, které ovlivňují vitalitu rostlin. Změnu teplot může způsobit začátek topné sezóny nebo průvan z klimatizace.
- Šok může způsobit také přesazení rostliny do nového květináče.
Listy padají z nedostatku živin
Pokud rostlina nedostane živiny, pak se to projeví na rostlině postupně. Obvykle její listy zežloutnou. Někdy se mění v hnědou či purpurově červenou. Nedostatek živin ale neznamená, že bychom měli rostlině ihned poskytnout dvojnásobnou dávku hnojiva. Vždy se držte pokynů uvedených na obalu hnojiva. Příliš mnoho hnojiva vede k poškození listů (i k jejich opadu).
- Pravidelně své rostliny hnojte a v případě potřeby je přesazujte do nové zeminy.
Škůdci mohou způsobit padající listy
Na vině mohou být též škůdci. V průběhu času je možné všimnout si mnohých předchozích příznaků, že rostlina trpí. Může jít o různé dírky v rostlinách, kukly, vajíčka, „pavučiny“. Listy se mohou začít kroutit, vadnou, mění barvu. Podobně se projevují též choroby rostlin.
- Pravidelně kontrolujte svou rostlinu, zejména spodní stranu listů.
- Pečujte o svou rostlinu správně, bude odolnější vůči škůdcům.
- Kontrolujte i listy, které spadly.
- První pomoc může poskytnout širokospektrální insekticid.
Zdroje info:
https://www.dumazahrada.cz/clanek/padaji-vasim-pokojovkam-listy-a-nedelate-nekterou-z-techto-chyb-20221128.html
https://pennington.com/all-products/fertilizer/resources/why-is-my-plant-dropping-leaves
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!