Oxalis: Rostlina, která bude vašemu interiéru slušet

Oxalis

Pestrobarevný štavel oxalis rozhodně vypadá zajímavě a najít si může své místo jak ve vaší zimní zahradě, tak i přímo v interiéru nebo skalce. Záleží pouze na vás samotných, kde jej lokalizuje. Jedná se o nenáročnou trvalku typickou různě zbarvenými květy dodávajícími jí atraktivní vzhled. Její domovinou je sice Afrika, což by vám ale nemělo v žádném případě vadit. Pěstuje se tradičně v subtropech Evropy, Ameriky i Asie. Najdeme klidně i spousty druhů, které je možné pěstovat venku po celý rok. Pokojovky ale nesnášejí pokles teploty pod bod mrazu.

Základní zásady pěstování

Nejdůležitější je pro správný růst šťavelů bezesporu dostatečné množství světla. Klidně se jim může dařit i v polostínu, nicméně na sluníčku budou vytvářet kompaktnější a živější tvary. Minimálně zcela intenzivní probarvení lístků a květů vám bude odměnou za správnou volbu místa. Z pohledu potřeby půdního podkladu není tato rostlina nijak výrazně náročná. Postačí bohatě kombinace mezi pískem, kompostem a rašelinou. Co se týká dílů, ideální je poměr 3:2:1. Zálivka nemusí být nijak vydatná. Zalévat stačí jednou za několik dní.

Přezimují na zahradě i v pokoji

Oxalis se řadí mezi mrazuvzdorné druhy, které mohou být bez problémů vysazeny celoročně. Existují ovšem kultivary, které nesnáší pokles teplot pod bod mrazu. Není ale problém vyjmout je přímo z půdy a dát je do interiéru. Tady klidně přečkají celou zimu a budou vám dělat radost v době, kdy už venku příliš kvítků neuvidíte. Některé druhy je možné nechat zatáhnout v chladném prostředí. V létě je pak vysadíte zpět.

Množení oxalis

Množení oxalis je možné řešit především dceřinými hlízami. Jich se především v teplém prostředí vytvoří obrovské množství. Hlízu jednoduše zatlačíme pod substrát přibližně jeden centimetr hluboko. Pak již poroste bez jakýchkoli obtíží. Množit se mohou šťavely i semeny, vše je ale pomalejší.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.