Ovocné stromy bychom neměli na podzim zastřihovat. Snižuje to jejich vitalitu
Správný řez ovocných stromů může podpořit jejich správný růst, zajistit jim dostatečně vzdušnou korunu a krásný vzhled. Díky správnému řezu můžete docílit většího množství ovoce a předejít mnohým chorobám. Správný řez ale neprovádíme na podzim! Ideální období je na přelomu zimy a jara, kdy jsou ovocné stromy v období klidu. Jabloně, švestky, hrušně, broskvoně či nektarinky tedy neprořezáváme na podzim. Nikdy!
Ovocné stromy na podzim
Pokud bychom se pustili do podzimního prořezávání ovocných stromů, způsobíme více škody než užitku. Můžete se připravit o produkci ovoce v následujícím roce. Navíc strom oslabujete – a slabý strom vám nedá tolik ovoce, kolik by mohl, a navíc se snižuje jeho odolnost. Řez mladého stromku na podzim může být dokonce jeho posledním řezem v životě: může ho to snadno zahubit. Starší stromky mohou zakrnět.
Menší množství ovoce
Pupeny jsou hlavním důvodem, proč se vyhnout podzimnímu řezu většiny ovocných stromů. Jedná se o malé výstupky na větvích stromů – z nich se budou na jaře vyvíjet květy, plody a listy. Ovocné stromy mají dva druhy pupenů: ty, z kterých se tvoří květy (tvoří se od poloviny léta do poloviny podzimu, následující jaro pokvetou) a ty, z nichž se tvoří dřevo a listy (tvoří se po jarních plodech a přispívají k novému růstu listů v létě).
- Podzimním řezem můžete nechtěně odstranit pupeny, které se tvoří na podzim. Pokud je odříznete, snižujete tím schopnost stromu kvést a tím i množství ovoce.
Stromy jsou méně odolné proti chladu
Vzhledem k tomu, že prořezávání stimuluje nový růst, může to znamenat, že strom vyprodukuje nové výhonky. Ty jsou ale příliš slabé na to, aby si poradily s mrazem. To může snížit celkovou odolnost stromů. Nejhorší je to u ovocných stromů, které nepatří mezi původní odrůdy v mírném pásu – jako jsou například fíkovníky.
Zranitelnost a šíření chorob
Ve vlhkém a chladném počasí se snadno šíří spory plísní a bakterií. Pokud má strom zranitelné místo, jako jsou prasklé větve nebo ty po prořezání, je riziko infekce ještě vyšší. Podzimní řez nenabízí dostatek času pro řádné zahojení rány, takže mrazy udeří, ještě než dojde k jejich uzdravení.
Stromy jsou méně vitální
Jakmile ze stromu opadají listy, přechází do vegetačního klidu. Živiny se stahují do kmene a kořenů, což mu usnadní přežít zimu. Podzimní prořezání může strom zmást – stimuluje jej to k novému růstu, ale přitom by měl šetřit energií. Takže tím můžete narušit přirozený cyklus růstu stromu.
Zdroje info:
https://www.epicgardening.com/plants-never-prune-fall/
https://www.dumazahrada.cz/clanek/tyhle-rostliny-na-podzim-nezastrihujte-ublizite-jim-tim-20221027.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!