Ovocné dřeviny: návod na jejich roubování
Předjarní nebo jarní období je ten správný čas, kdy můžete začít roubovat listnaté stromy. Tento termín je poněkud nepřesný. Problém spočívá v tom, že každý rok se počasí trochu liší. A pokud chceme zjistit, kdy je nejlepší čas na roubování, je vhodné pozorovat přírodu. Obvykle se jako první roubuje angrešt a rybíz, poté třešně a višně, následují meruňky, švestky a slívy a až úplně nakonec jabloně a hrušně. To je obecné pravidlo, které může nástup příliš teplého jara porušit. V takovém případě nám totiž začne rašit všechno současně.
Příprava roubů
Zásadním pravidlem je, že rouby odebíráme ještě ze spícího stromu. Není vhodné odebírat rouby příliš brzo, protože by mohly začít rašit nebo by naopak mohly odumřít. Někdy je dokonce možné roubovat přímo z jednoho stromu na druhý. V každém případě si připravte nůž na roubování – měl by být čistý a ostrý. Před odebíráním roubů se vyplatí desinfikovat ho lihem. Roubovací nůž se používá pouze na roubování a na nic jiného – žádné odřezávání materiálů k zavazování a podobně. Proto se vyplatí mít s sebou i „univerzální“ nůž, kterým odřežete vše potřebné.
Jabloň: Foto Pixabay
Materiál k zavazování roubů
Dále si připravte materiál, kterým budete rouby zavazovat – může to být přírodní lýko (raffia). Tento materiál ale není pružný, takže pravidelně sledujte, jestli se roubované místo nezačíná škrtit. V takovém případě je vhodné lýko odstranit. Dalším vhodným materiálem je PVC páska, která sice není přírodní, zato je ale pružná. Po určitou dobu bude tedy s roubem růst a udrží ho opravdu pevně.
Štěpařský vosk
Tato látka má za úkol jediné: musí ránu ochránit před nečistotami, škůdci a nemocemi. Správný štěpařský vosk se lehce roztírá a dokonale přilne k povrchu. A to i za chladného počasí, což je velmi důležité. Naopak, pokud je příliš teplo, vosk se neroztéká. Existují lidé, kteří si připravují vlastní směsi. Komerční produkty ale nejsou vůbec špatné.
Stejně silná podnož a roub
Pokud chcete roubovat podnož, která je stelně silná, jako roub, využijete kopulace. Princip této činnost je velmi jednoduchý. Na podnoži i roubu musíte udělat stejně šikmý řez, aby k sobě bez problému přiléhali. Poté je k sobě svažte, případně zamažte voskem.
Nestejně velká podnož a roub
V případě, že máme různou velikost roubu a podnože, roubujeme za kůru. Je to velmi oblíbený způsob, jehož výhodou je to, že pokud roub zasunete za kůru, už ho nemusíte příliš zavazovat. Pokud je podnož velmi silná, bude zapotřebí použít hned několik roubů. Pokud by se některý z roubů neujal, existuje větší šance, že jiné rouby porostou dál. Možností roubování je mnohem víc, tyto dvě jsou ale nejoblíbenější.
Jabloň: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!