Ovocná zahrada v srpnu: nezaměřujte se pouze na sklizeň ovoce!
I když by se mohlo zdát, že ovocná zahrada v srpnu je jen obdobím sklizně, není tomu tak. Právě nyní vyžaduje spoustu práce, díky které se vás stromy odmění svou vitalitou a plodností i v následujících období. Vyvíjející se plody potřebují dostatek vody, takže byste se měli zaměřit nejenom na pravidelný sběr zralých plodů, ale také na dostatečné zajištění zálivky. Vzhledem k tomu, že srpen patří k nejteplejším měsícům v roce, je zálivka extrémně důležitá.
Sběr ovoce je nutností
Tou příjemnější záležitostí, která na nás ohledně srpnových prací v ovocné zahradě čeká, je sběr ovoce. V srpnu dozrává ovoce, jako jsou jablka, hrušky, švestky, hrozny, ostružiny, broskve, nektarinky, některé druhy malin, z těch exotických pak kiwi a fíky. Z nich si pak doma můžete vyrábět nejrůznější produkty.
Ovocná zahrada ocení zálivku i odstraňování plevele
Vzhledem k tomu, že teploty v srpnu bývají vysoké, vypařuje se také rychleji vlhkost z půdy. Plody potřebují dostatek vody, aby mohli dosáhnout své maximální kvality. Proto je pravidelná zálivka tak důležitá. Nejlepší čas na zalévání je brzy ráno nebo večer. Odstraňováním plevele můžete zajistit to, že s ním vaše rostliny nebudou bojovat o vodu a živiny z půdy.
Prořezávání ovocných stromů a keřů
Odstraňujte všechny odumřelé, nemocné větve nebo ty, které keř či strom příliš zahušťují. Díky tomu zvýšíte proudění vzduchu, což snižuje riziko vzniku plísňových onemocnění rostlin. Navíc jsou plody vystaveny většímu množství slunečního záření, což se pozitivně projeví na jejich chuti, barvě i rychlosti dozrávání.
- Letně plodící maliny, u kterých už skončila sklizeň, můžete nyní prořezat. Nové výhonky přivažte k podpěrám a ty staré a přebytečné odstraňte.
- Angrešt je zapotřebí seříznou na pět listů, abyste podpořili tvorbu plodů v příští sezóně.
- Zkracování výhonků u ovocných stromů může pomoci vytvarovat jeho korunu, usnadnit sklizeň a kontrolovat jeho růst. Díky tomu plody lépe dozrávají. Nijak to s množstvím odstraněných výhonků nepřehánějte.
Ovocná zahrada přitahuje škůdce
Pravidelně kontrolujte, v jakém stavu jsou vaše rostliny. Pokud včas odhalíte nepříjemné škůdce nebo dokonce onemocnění, můžete si s nimi mnohem snadněji poradit. Čím dříve je odhalíte a zakročíte proti nim, tím lépe.
Další péče o ovocné stromy a keře
Pokud máte pocit, že vaše rostliny potřebují dodat živiny, sáhněte po vhodných hnojivech. Mulčování je dobrým způsobem, jak pomoci zachovat vláhu v půdě, omezit růst plevele a v případě organického mulče dodáte i nějaké ty živiny navíc.
Ovocná zahrada zahrnuje i jahodníky
Všechny šlahouny jahodníků zakořeňte do květináčů. Je to jednoduché, jednoduše naplníte květináče úrodnou půdou a šlahouny sem postavíte. Jakmile se dostanou do kontaktu s půdou, zakoření v ní. Silné rostlinky můžete odstřihnout od jejich mateřské rostliny.
Zdroje info:
https://drzewkaowocowe24.pl/sierpien-w-ogrodzie-owocowym-kalendarium-prac/
https://hub.suttons.co.uk/gardening-advice/in-your-garden-august
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!