Otravy psů jsou v létě častější: Nebezpečné může být i letní koupání v rybníku

Pes otrava

Máte doma pejska a nedokázali byste si bez něj svůj život představit? Určitě nejste sami. Češi jsou národem pejskařů. Své čtyřnohé mazlíky milujeme a rádi se o ně staráme. Existují ale mnohá nebezpečí, jimž je třeba se vyhnout. V letním období enormně narůstá nebezpečí otrav pejsků. Příčin takovýchto nepříjemností může být hned několik. My se na ně podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Na co všechno si dát pozor?

Jedy na hlodavce a slimáky jako klasika

Začít můžeme různými látkami, které likvidují hlodavce a nejrůznější slimáky. Tradičně jde o rodenticidy u hlodavců a metaldehyd u slimáků. Někdy to mohou být také jiné přípravky typu fridexu. Určitě se vyplatí dávat pozor na to, abyste třeba tradiční modré granulky nesypaly na místa, kde se pes běžně dostává.

Avokádo a čokoláda jako velké nebezpečí

Potraviny, které lidé běžně konzumují a mají je rádi, psům jednoduše nesvědčí. Tedy v některých případech. Pozor je třeba dát i na staré krmivo, plíseň a podobně. Hodně nepříjemné je avokádo obsahující persin. Ten vyvolá u psa průjem a zvracení. Zajímavě hovoří o otravách psů odborník na psí výživu a výrobce krmiva Jiří Švihálek. Konkrétně říká: „Takovými jsou např. toxiny bakterií jako je botulotoxin, nebo třeba plesnivé krmivo. Mezi méně obvyklé otravy patří otrava avokádem nebo čokoládou. Mnoho lidí čokoládu podceňuje, ale například pejsek malého plemene může po požití vysokoprocentní čokolády i zemřít.“

Zdroj foto: Pixabay

Avokádo: Foto Pixabay

Pozor na pohozené jídlo

Hodně zrádné bývají bohužel lavičky a místa, kam chodívají lidé odpočívat. Právě tady se nachází spousta nebezpečných zbytků jídel. Zapomenout nelze ani na popelnice. Pokud pes cítí nějakou dobrotu, možná si ani nevšimnete, že slupne něco, co by mu mohlo ublížit. Starý salám, plesnivé pečivo nebo jiné škodlivé potraviny mohou být pro vašeho mazlíka fatální. I proto se vyplatí mít jej na vodítku a vybavit ho někdy do rizikových míst i náhubkem.

Pozor na zrádnou slanou vodu

Berete si svého domácího mazlíka i k moři na dovolenou? Pokud ano, pak dejte pozor právě na slanou vodu.Ta může být pro psa velmi nepříjemná. Zažívací potíže v důsledku jejího požití u nich nejsou žádnou výjimkou.

Jak se pozná otrava?

Tradičně zejména podle následujících znaků. Konkrétně se jedná o:

  • zvracení,
  • slabost,
  • apatii
  • a nechuť k jídlu.

Pokud se pejsek otráví rodenticidy, může krvácet z tělních otvorů. MVDr. Markéta Rázgová dodává následující: „U velkého množství otrav jsou v posledním stadiu typické křeče, u některých naopak neschopnost pohybu a slabost svalů.“

Rychlé jednání alfou i omegou

Jestliže zjistíte, že se pes otrávil, musíte jednat doslova expresně. Ideální je co nejdříve vyvolat zvracení. Pokud to zvládnete do 30 minut od vyvolání otravy, určitě je situace ideální. K vyvolání zvracení se používá peroxid vodíku. Pokud jej doma nemáte, stačí naředěná hořčice. Po vyvolání zvracení je třeba vyhledat veterináře. Pokud pes většinu škodlivin vyzvrací, má většinou vyhráno. Veterinář psovi nejčastěji podává infuze.

Plíseň

Plíseň: Foto Pixabay

Po otravě se vyplatí dát psovi probiotika

Na otravy jsou hodně citlivá hlavně játra. Postiženy bývají i ledviny. Po samotné otravě je třeba podávat probiotika. „Dobré je přejít na velmi kvalitní krmivo, které bude snadno vstřebatelné, méně tučné a nebude obsahovat konzervanty a chemii. Velmi vhodné je také podávat probiotika, aby se trávení a imunita psa co nejdříve upravily,“ dodává Jiří Švihálek.

Zdroje info: Autor, pesweb.cz, prvnipomocprosy.cz

Pes: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.