Ostružiník a jeho pěstování

Ostružiník

Pěstování ostružin, jejich výsadba, vyvazování k opoře či řez patří mezi frekventované, nicméně ne příliš známé úkony. I proto se vyplatí soustředit se na ně mnohem podrobněji. Ostružiny se řadí mezi lesní rostliny, které se v zahradách objevovaly v minulosti pouze zřídka. Dnes je tomu ale naopak, jelikož si je lidé velmi oblíbili a chtějí si vynikající ryze unikátní chuť užívat častěji. Pořídí si většinou klasický ostružiník, nebo maloostružiník. Pěstování ostružin není složité, představme si tedy jeho základy v následujících řádcích.

Výsadba ostružiníku a některé zásady pěstování

Pro ostružiník je velmi důležitá slunná poloha, průměrná roční teplota y se v dané oblasti měla pohybovat mezi 7 až 9 stupni Celsia. Stanoviště musí být efektivně ochráněno proti větru. U zídky nebo zahradní stavby se bude ostružiníku dařit perfektně. Ostružiník není tak mrazuvzdorný jako je tomu u maliníku. Výsadba ostružiníku nejčastěji probíhá v průběhu podzimu. U beztrnného ostružiníku a malinoostružiníku se vyplatí vsadit spíše na jarní měsíce.

Vyvazování ostružiníku k opoře

Vynikající je drátěná konstrukce, kterou je třeba vybudovat z většího množství drátů. Spodní drát by se měl nacházet ve výšce 60 cm a další 90 cm. Celková výška konstrukce by se měla nacházet přibližně v nějakých 180 cm nad povrchem země. Jinak není problém volit pouze tyče, nicméně konstrukce je výhodnější z hlediska stability i pohodlí následného sběru plodů. U některých kultivarů je vhodné dodržet mnohem větší vzdálenost, a to optimálně zhruba 3 m od sebe.

Jak na řez ostružin

V období před jarem je zapotřebí redukovat počet výhonů na 3 až 5. Zkrátit bychom měli hlavní rostlinu až o třetinu. Hlavní letorosty se nesmí zkracovat v období vegetace. Pouze se vyvazují k předem přichystané opoře. Seberte také veškeré odumřelé výhony.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.