Ostropestřec játrům pomáhá – pokud ho užíváme správně
Mezi milovníky přírodní medicíny není ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum) žádnou novinkou. Pomáhá na játra, ale kromě toho také podporuje zdraví žlučníku, imunitní systém a správný metabolismus tuků.
Aby však účinkoval opravdu na maximum, měli byste se o něm dozvědět pár věcí. Například to, že není vhodný pro těhotné a kojící ženy nebo děti do 15 let. Ale to není vše.
Na obsahu účinné látky záleží
Ostropestřec pochází ze Středozemí. U nás ho proto sice pěstovat lze, ale nikdy nebude mít tak vysoký obsah účinných látek. Používají se totiž převážně semena a ta dozrávají zhruba v polovině září nebo na začátku října. Potřebují k tomu stabilní denní teplotu okolo 25 °C, což našim podzimům bohužel příliš neodpovídá. Pokud tedy budete hledat přírodní produkty z ostropestřce, vsaďte na ty, které berou suroviny z teplejších oblastí.
Foto: Pixabay
Silymarin a co mu nejvíce škodí
Účinná látka, kterou při potížích s játry nejvíce oceňujeme, se nazývá silymarin a bohužel je náchylný k celé řadě vnějších faktorů. Především mu vadí vysoké teploty – na čaj z ostropestřce tedy zapomeňte, už 40 °C začíná silymarin spolehlivě ničit.
Stejné je to i s alkoholovými tinkturami. Alkohol totiž silymarinu neprospívá. A bohužel vás příliš nepotěšíme ani u tolik oblíbeného ostropestřcového oleje. Většina silymarinu se totiž koncentruje ve slupce a pouhým lisováním ho odtud dostat nedokážeme. Ostropestřcový olej se díky vysokému obsahu vitamínu E nebo kyseliny linolové tak hodí spíše do studené kuchyni, jako léčebný prostředek se neuplatní
A jak tedy ostropestřec konzumovat? Ideálně v době jemně drcených semen, což nám usnadní jeho trávení. Velmi dobré jsou také kapsle, je však třeba vybírat ty přírodní s co nejmenším obsahem konzervantů a dalších přídatných látek.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)