Osteospermum alias paprskovka vás na záhonech potěší i do října, ještě ji stihnete vysadit
Paprskovka (latinsky Osteospermum) patří mezi květiny, které k nám dorazily z jižní Afriky. U nás se pěstuje zejména jako letnička, ale při chladném přezimování se uplatní i jako přenosná rostlina.
Můžete ji znát také pod názvy africký heřmánek, kapská kopretina nebo modroočko a na záhonku se rozhodně neztratí. I když je menšího vzrůstu a hodí se tedy zejména na okraje skupinových výsadeb, dokáže bez přestávek kvést celé léto až do října. Rozhodně ji tedy nepřehlédnete.
Květiny do nepříznivých podmínek
Díky svému původů jde o květinu v mnoha ohledech nenáročnou. Ano, miluje sluneční světlo a propustnou půdu a pokud jí to dopřejete, bude opravdu šťastná. Ale zároveň není vůbec náročná na závlahu. Nemá ráda přemokřování, naopak přísušky jí vůbec nevadí. Nijak se to neprojeví na jejím bohatém kvetení. Ovšem jiné faktory by mohly.
Foto: Pixabay
Chcete plnou násadu květů? Pak o paprskovku pečujte
Letničky se vyznačují divokým růstem a paprskovka není výjimkou. Snaží se co nejrychleji vytvořit maximum květů a nechat dozrát semena. A právě to bychom jí neměli dovolit, protože se jinak příliš vyčerpává. A co tedy s tím? Dejte si tu práci a alespoň jedenkrát týdně záhon s paprskovkou navštivte. Snažte se odstranit maximum odkvetlých květů. Podpoříte tak tvorbu nových a zároveň zabráníte tvorbě semen, což rostlinu stojí zbytečně mnoho sil.
Jak je to s přezimováním paprskovky
Jak jsme už řekli, nejčastěji se pěstuje jako letnička. Pokud ji však na podzim přesadíte do květináče, seříznete na 10 centimetrů a necháte přezimovat v místnosti, která nemá více než 10 °C, pak se vám může podařit tuto půvabnou květinu zachovat i do příštího roku.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/osteospermum-kapska-kopretina-cili-modroocko-pestovani-prezimovani-mnozeni.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)