Jak ošetřit jahody po sklizni
Po sklizni jahod je třeba jahodníky ošetřit, aby v dalším roce byla zase úroda kvalitní a bohatá. Vhodná doba pro ošetření jahod po sklizni, nastává zhruba dva týdny posledním sběru jahod. A jak správně ošetřit jahody po sklizni, se dozvíte v následujícím článku.
Jahody po sklizni – co udělat jako první?
Po sklizni bývají jahodníky v dost žalostném stavu, půda je plná plevele, udupaná a do toho ještě v meziřádcích rozrůstající se šlahouny začínají vytvářet nové rostliny. Pokud máte v jahodách nastýlku, nejdříve ji vyhrabte a vyvezte. Do tří týdnu po sklizni jahod je potřeba zlikvidovat plevel a vyčistit porost. Z mladých porostů si můžete odebrat sazenice pro vlastní potřebu. Nejkvalitnější jsou ty, které rostou nejblíže mateční rostliny. Plevel odstraňujte ručně a přitom mělce okopejte jahody. Mezi nejčastější plevele jahodníku patří svlačce, pcháč, heřmánek a další. Na větší plochy plevele lze použít i postřik. Co se týká starých listů jahodníku, většina zahrádkářů je odstraňuje posekáním. Neměli by se však sežínat níže než 5 centimetrů. Jinak by se mohlo poškodit srdéčku rostliny. Do zimy jahodník obroste novými listy. U stále plodících odrůd je však nevhodné porost sežínat. Stejně tak mladé nebo náchylné přešlechtěné odrůdy. Sežínání by mělo být provedeno co nejdříve, jahodníky totiž zakládají květní pupeny pro další úrodu už od poloviny září.
Hnojení a zalévání je také důležité
K ošetření jahod po sklizni patří i hnojení a zalévání. V některých oblastech bývá už druhá polovina léta chudá na srážky. Jahodník koření velmi mělce, takže nemá tolik bohatý kořenový systém. Nedostatek vláhy způsobuje uhynutí rostlin přes zimu, které se ale přisuzuje vymrznutí. Vláha je tak potřeba i v těchto posezonních měsících. Nejodolnější odrůdou proti suchu je oblíbená Senga Sengana, která má bohatý kořenový systém. Před nástupem zimy je třeba jahodník zásobit živinami. Dvě dávky hnojení rozdělte tak, abyste nepřihnojovali později jak v půlce října. Od září navíc nehnojte hnojivem, který má vyšší obsah hořčíku a dusíku. Daleko vhodnější jsou hnojiva s fosforem, draslíkem a vápníkem. Dávkujte vždy tak, jak je uvedeno v návodu.
Ošetření jahod po sklizni a hrozba škůdců
Jahody po sklizni mohou napadat také různé choroby a škůdci. Mezi nejobávanější patří květopas jahodníkový. Jedná se o brouka, který překusuje stopky, a jeho larvy vyžírají zase poupata. Nemilým škůdcem je také roztočík jahodníkový. Je to pavouček sající uvnitř srdéčka. Rostliny pak plodí špatně nebo vůbec. Proti těmto škůdcům existuje několik přípravků, která se dají využít, jak během sezóny, tak ošetření jahod po sklizni. Postřiky můžete zničit i kořenovou chorobu neboli fytoftoru a hnilobu plodů. Jistým rizikem je také mráz především holo- mráz. Mladé porosty, ty vysázené na podzim, proto přikryjte na zimu chvojím. Dobrou ochranou před mrazem je i nastýlání kompostu čili zahradní rašeliny mezi řádky. U slabých nebo choulostivých odrůd se vyplatí při holo mrazech do – 8°C, přikrýt netkanou textilií. To platí i u podzimní výsadby. Tyto rostliny totiž ještě nemají tolik vyvinutý kořenový systém. Jednoleté a dvouleté rostliny bývají v plné síle, třetí rok už však rizikový a někdy je lepší jahodníky spíše zlikvidovat a pořídit si sadbu novou. Pokud je to i váš případ, vyčkejte právě do období po sklizni.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.