Orsej jarní – účinná léčivka i jed
Orsej jarní (Ficaria verna) je krásná nízkorostoucí bylinka, pro kterou jsou typické její tmavozelené listy a žluté květy. Přestože se používá v bylinné medicíně, je potřeba být při jejím použití velice obezřetní. Důvodem je to, že jakmile se začnou utvářet plody na této rostlině, její listy začínají být jedovaté. Pokud se tedy nechcete při její konzumaci otrávit, je potřeba sbírat listy mladé (dokud rostlina ještě nedozrála), nebo tyto listy tepelně zpracovat.
Žluté květy
Právě květy jsou tím, co je na rostlině nejnápadnější. Na začátku kvetení jsou máslově žluté, ale jak rostlina stárne a dozrává, je čím dál více žlutá (tmavne). Zajímavostí také je, že květina se na noc uzavírá – zhruba od 17. hodiny po celou noc jsou květy uzavřené. Uzavírají se také za deštivého počasí. Rostlina má keltský název Grian (tj. slunce), což odkazuje na tuto její vlastnost.
Léčivý lektvar na hemeroidy i zácpu
Orsej se od nepaměti používala zejména jako lék na hemeroidy. Zácpa je často doprovodným jevem i příčinou vzniku hemeroidů, takže pokud vám nabízíme orsej jarní jako jedinou bylinku na tyto dva problémy, tak vám nabízíme jedno řešení na vše. Stačí, když si nasbíráte 250 g čerstvých listů orseje a zalijete je 500 ml vody. Povařte opravdu důkladně (obzvláště pokud sklízíte listy již zralé rostliny). Poté směs přeceďte přes jemné plátno a vypijte. Opakujte každý den a do měsíce se hemeroidů zbavíte.
Ostatní zdravotní účinky orseje
Kromě hemeroidů rostlina léčí i celou řadu dalších zdravotních obtíží. Čerstvá rostlinka se například používá jako antimykotikum, například na plísně na nohou. Díky vitamínu C lze mladé listy používat do salátů a pomoci tak posílit imunitní systém člověka. Nicméně toto užití se doporučuje pouze pod dohledem zkušeného bylinkáře. Tato rostlina má ale hojné externí použití – můžeme ji přiložit na bolestivé klouby a vyrážky.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!