Orlíček toho příliš nepotřebuje a poroste i v polostínu
V našich zahradách bychom ho našli už ve středověku. Tehdy se vyskytoval jak v těch venkovských, tak i v zámeckých. A není divu, vždyť jen botanických druhů existuje okolo 120 a pokud bychom započítali i všechny kultivary, snadno bychom se dostali k několika tisícům.
Jde o opravdu variabilní okrasu zahrádek. Podle druhu mohou dorůst šesti ale i sto centimetrů, ovšem nejčastěji se setkáváme s orlíčky středně vysokými (do 55 cm). Nejznámějším zástupcem této skupiny je určitě orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), jež se na mnoha místech v ČR vyskytuje i planě.
Jak pěstovat orlíček na zahrádce
Dobrou zprávou je, že toho příliš nepotřebuje. Nejvíce se mu zalíbí na stanovišti chráněném před větrem, kde nechybí dostatek rozptýleného světla. Sluneční úpal orlíčky nesnášejí, ale nevyhovuje jim ani plný stín (v něm jednoduše nekvetou). Výjimku tvoří záhony, kde mají orlíčky dostatečný přísun vláhy, poté tolerují i slunce. Hnojení zpravidla není nutné, ovšem doporučujeme brzké ostříhání odkvetlých částí, jinak se bude rostlina zbytečně vysilovat tvorbou semen.
Jak namnožit orlíčky? Zvládají to hravě samy
Necháte-li přece jen několik semeníků dozrát, budete mít příští rok o další várku těchto půvabných krasavců postaráno. Výsev ze zakoupených semen je snadný, stačí je na jaře vysít na vhodné stanoviště. Vyzkoušet však můžete také rychlení. V takovém případě se k výsevu přistupuje již na konci léta. Mladé rostliny pak stráví zimu ve studeném pařeništi. Na konci ledna ocení přenesení do místnosti s teplotou 15-17 °C. Často ochotně vykvetou už v březnu, ještě předtím, než je vůbec vysadíte ven. Mohou vás tak potěšit v době, kdy většina jarní přírody ještě spí.
Náš tip: Nezapomeňte, že orlíčky se po odkvětu zatahují. Pěstujte je proto v sousedství rostlin s velkými listy, jež uvolněné místo rychle zaplní.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)