Organický odpad a jeho kompostování

Kompost

Ve spoustě domácností vzniká nový trend: nulový odpad. Součástí tohoto trendu je schopnost umět se zbavit organického odpadu nebo jej využít tak, aby byl ještě užitečný. Kompostování má ale celou řadu dalších výhod. A nemusí se týkat jen lidí, kteří mají zahradu. Kompostovat se dá i v bytě – například ve sklepě nebo na balkoně, pokud si netroufáte přímo v bytě. Po rozkladu organických látek vzniká velmi užitečné hnojivo, které by nemělo zapáchat. Použít se dá tedy i na pokojové rostliny.

Rozklad organických látek

Bakterie a houby jsou zodpovědné za rozklad odpadu. Tento odpad dále prochází fermentačním procesem s přístupem kyslíku. Pokud vše probíhá tak, jak má, nehrozí žádný zápach nebo množení hmyzu. K tomu je však zapotřebí splnit několik podmínek. Jednou z nich je to, že kompost by neměl stát na přímém slunečním světle a měl by být chráněn před větrem. Když vyhazujete odpad, dbejte na střídání zelené vrstvy (obsahuje zejména dusík) a hnědé vrstvy (ta je bohatá na uhlík, obsažena je v dřevnatých částech rostlin). Dno každého kompostéru by měla tvořit asi 15 cm tlustá vrstva větví.

Kompostér

Foto: Pixabay

Využití kompostu

Správně vytvořený kompost je vhodný pro všechny druhy rostlin. Kompost zvyšuje úrodnost půdy, zvyšuje její humus a zlepšuje propustnost jílovité půdy. Výhodou kompostu je také to, že poskytuje dostatek živin, ale nemůže dojít k přehnojení rostlin. Proto je možné ho přidávat k rostlinám po celý rok. Je bezpečný také pro mladé rostliny, což se například o chlévském hnoji říct nedá.

Druhy kompostérů

Na trhu je spousta různých kompostérů, které můžete použít. Pokud ale budete kompostovat v bytě, zvolte speciálně k tomu uzpůsobené kompostéry, které jsou obvykle menší velikosti. Některé využívají žížaly, jiné jsou občas obohaceny speciálními probiotickými bakteriemi, které způsobují rozkládání hmoty bez nepříjemných pachů. Výsledné hnojivo je ideální pro pokojové rostliny.

Jak kompostovat

Snad veškeré rostlinné části, které vám vznikají v kuchyni jsou vhodné ke kompostování. Mohou to být slupky z ovoce nebo zeleniny, zkažené jídlo, kávová i čajová sedlina, ekologický papír (například papírové ručníky). Z živočišných zbytků lze použít například vaječné skořápky. Pokud máte zahradu, můžete použít posekanou trávy, květiny a vadnoucí rostliny a listy stromů. Popel ze dřeva je sám o sobě dobrým hnojivem, lze jej ale také přidat do kompostu. Dobrým materiálem je písek, piliny i drcená kůra.

Co do kompostu nepatří

Obvykle se jedná o živočišné zbytky: maso a ryby, tuk, mléčné výrobky, výkaly domácích mazlíčků, stelivo pro kočky nebo podestýlku pro hlodavce. Citrusové plody a slupky nejsou vhodné pro kompostování. Listy je možné kompostovat, nicméně jsou obtížně rozložitelné, proto se jim mnozí lidé vyhýbají. Do kompostéru nedávejte infikované rostliny, nebo ty, které obsahují škůdce.

Zdroj: https://www.mb-eko.cz/hlavni/jak-zit-neskodit/rozlozitelny-organicky-odpad-kam-s-nim

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!