Organické živiny z domácích zdrojů

Přemýšlíte, čím byste mohla pohnojit svou zahrádku? Nákup umělých hnojiv se při větším množství může značně prodražit. A přitom často stačí sáhnout po tom, co najdete doma ve spíži.

Poklad, který zbude po snědení banánu

Banánová slupka obsahuje spoustu minerálů. Vložte ji na den až dva do vody (dobře uzavřete) a vzniklým výluhem potom rostliny zalijte, může posloužit také jako postřik proti mšicím. A vnitřní stranou slupky lze otírat listy rostlin a zbavit je tak prachu. Navíc se pak budou i krásně lesknout.

I rostliny mohou „nakynout“

Kostka droždí také pomůže. Stačí ji zalít litrem vlažné vody a nechat dva týdny kvasit. Vzniklý roztok nařeďte dalšími pěti litry vody a použijte jako zálivku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vajíčko se hodí třeba i celé

Vaječné skořápky se hodí rostlinám, které milují vysoký obsah vápníku v půdě. Jednoduše je rozdrťte a zamíchej přímo do substrátu. Čím jemněji budou nadrcené, tím lépe je rostliny využijí.

Celé vejce se hodí také. Používáme ho při venkovní výsadbě. Jedno vajíčko jednoduše rozklepneme do většího květináče, zasypeme zemí a zasadíme rostliny. Kořeny rychle prorostou až k němu a zásobí tak celou sazeničku tolik potřebnými živinami.

Když dopijete ranní kávu

Kávová sedlina je také dobrá a to zejména pro kyselomilné rostliny. Živiny se z ní uvolňují postupně, takže ji do půdy stačí přimíchat jednou za pár týdnů. Nedoporučuji ji ale sypat pouze na povrch, může pak začít plesnivět.

Využijete i zbytky z kuchyně

Voda z brambor, luštěnin nebo rýže také obsahuje spoustu cenných látek. Nesmíte ji však samozřejmě osolit. Nechte ji vychladnout a zalévejte. Klidně každý týden – podle toho, jak často zmíněné potraviny vaříte. Rostlinám to rozhodně prospěje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)