Ořez stromů na podzim se nemusí vyplatit
Ořez stromů je všude na internetu a v hobby magazínech velmi ožehavým tématem. Pravda je ale taková, že zejména na podzim by bylo zapotřebí zkrotit emoce, jelikož v tomto období není nutné jej v žádném případě řešit. Vyplatí se počat až na jarní důvody. Pokud se tomuto tvrzení divíte, přečtěte si následující článek, v němž budeme hovořit o tom, proč by se ovocné stromy neměly v podzimním období ořezávat. Uděláme si i takový malý exkurz do minulosti.
Pěstování ovocných stromů v minulosti
V dobách nedávno minulých se ovocné stromy pěstovaly zhruba nějakých 12 metrů od sebe. K prořezu docházelo do konce měsíce března, a to v intervalu 5 let. Průřez byl velmi hluboký a stromy byly hodně úrodné každým druhým rokem. Ušlechtilé odrůdy se roubovaly přímo na semenáčky a pláňata. Proklestění byste měli provést brzy zjara. Díky tomu měl hospodář dostatečné množství času na ostatní činnosti. V době nedávno minulé se začaly intenzivně vysazovat zákrsky a menší stromky.
V létě si strom uloží zásoby
V letním období si stromy v olistěném stavu vytvářejí dostatečné množství cukernatých látek, které slouží jako zásobárna energie pro období, kdy jí bude málo. Díky vodivým cévicím jdou do pletiv v kmeni a v kořenové hlavici potřebné látky. V bezlistém období je pak stromy čerpají. Když je na podzimu zastřihneme, sebereme jim velké množství těchto látek. Přebytek potřebných látek dokáže dokonale zahustit korunu.
Průklest od května do září je nutný
U peckovin je ale řez nezbytný. Začít s proklestěním je vhodné za zeleného stavu. Optimální je řešit vše od května až do září. Jestliže bude na meruňkách či třešních již úroda, vyplatí se strom prořezat až po její sklizni. Průřez sice strom může oslabit, nicméně nejedná se o žádný fatální zásah do jeho růstu. V příštím vegetačním období dojde k rychlejšímu nástupu pupenů a kvalitnější úrodě.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.