Ořešák: poskytuje stín a úžasné plody
Ořešák královský (Juglans regia) je strom, který bychom měli pěstovat pouze ve velkých zahradách, protože je rozložitý. Díky tomu se pod ním v létě můžete schovat, protože poskytuje příjemný stín. Na podzim pak můžete začít se sběrem oblíbených vlašských ořechů. Sklizeň může být opravdu bohatá, vše ale záleží na tom, v jakých podmínkách strom roste. Podmínek pro jeho pěstování je málo, ale po jejich splnění je strom již nenáročný.
Kde se mu nejvíce daří?
Klíčové je zvolit správné stanoviště. Ořešák potřebuje pro svůj růst pořádný prostor, protože dorůstá úctyhodné velikosti – výšku může mít až 15 metrů. Pokud nebude mít dostatek prostoru (horizontálního i vertikálního), neporoste dobře. Své plné velikosti dosáhne až po dosažení věku 60 let. Potřebuje dostatek slunce. Pokud jej chcete vysadit poblíž okraje pozemku, volte místo, které je od plotu vzdáleno alespoň 5 metrů.
Foto: Pixabay
Jaká by měla být půda?
Ořešák se vyrovná s téměř jakoukoli půdou, upřednostňuje ale substrát bohatý na živiny a vápník. Měl by být také dobře propustný. Koření hluboko, s tím je také zapotřebí počítat. Mladé stromy jsou náchylné na mrazy, proto je vysazujeme až od druhé poloviny května. V prvních letech je vhodné použít kůl, který stromu poskytne větší stabilitu. V prvních letech jej pravidelně zalévejte – je dobré použít mulč, který zajistí dostatek vlhkosti v půdě. Jednou za rok po sklizni plodů můžete do půdy zapracovat kompost – ve velikosti o průměru koruny stromu.
Jak je to s prořezáváním?
Obecná pravidla pro prořezávání ovocných stromů se pro ořešáky nevztahuje. Řez příliš dobře nesnáší, vypouští velké množství šťávy. Důvodem je silný kořenový systém, který vytváří velký tlak na vnější stranu. Při řezu se tedy snažíme o to, aby strom ztratil co nejméně šťávy. Řez neprovádíme po opadání listů nebo hrozí-li mrazy. To znamená, že období zima a jaro jsou naprosto nevhodné. Ideální je prořezávat ořešák v létě, protože pak se ořešák nevyvíjí novými výhonky. Ztráta určitého množství listů stromem je mnohem méně škodlivá než vypouštění velkého množství mízy.
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Orzech-wloski-w-ogrodzie-sadzenie-uprawa-ciecie
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!