Ořešák nepotřebuje řez a je skvělým stromem k domu
Byly doby, kdy se ořešák nacházel prakticky u každého domu. Není se čemu divit, vždyť se jedná o strom mající spousty skvělých vlastností. Díky svému mohutnému vzrůstu a husté koruně dokáže nabídnout velkou porci stínu. Ten byl u hospodářských venkovských usedlostí hodně potřebný. Bonusem u ořešáku jsou samozřejmě také plody se skvělými jádry, za něž jsou lidé ochotní nejen před vánočními svátky dát neskutečné peníze. Postupem času se ořešáky ale na větší dvory a zahrady vrací. V čem jsou specifické?
Teplé polohy nejsou podmínkou!
Ořešák je stromem, který má rád teplé prostředí, nicméně vyrůstá i v poměrně chladných lokalitách. V místech, kde přicházejí pozdější mrazy, dochází také k poškození pupenů rašících také vcelku pozdě. Ořešáky ale dokážou velmi rychle regenerovat, takže i tuto překážku umí zvládnout.
Nároky ořešáku na půdu
Jsou velmi nízké. Ořešák je flexibilní a roste prakticky kdekoli. Když je půda více bonitní, strom samozřejmě prospívá mnohem lépe. Co se týká samotných plodů, ty začíná ořešák dávat až po nějakých 8 letech a později. Je tedy zapotřebí vcelku dlouhou dobu čekat. Úroda ale bývá na rozdíl od lískových oříšků velmi bohatá. Lískáče jsou sice mrazuvzdorné, ale rodí poněkud méně.
Pravidelný řez není zapotřebí
U ořešáků si nemusíte lámat hlavu s pravidelným řezem, jako je tomu u ostatních tradičních zahradních dřevin. Problém u nich nastává jen při přesazování. Mají velmi silný kořenový kůl, a tak se mnohdy nemusejí ujmout. Koupit se dát buď odrostek vypěstovaný ve školce, nebo kontejnerová sazenice. Ta se ujímá poněkud lépe. Pozor u nich při sázení na poškození kůry, vytvoření dostatečného kruhu okolo kmene a maximální zálivku. Jinak můžete mít buď přímo roubované stromy s jistotou plodů, nebo nenaroubované semenáče. Ty z kvalitních mateřských rostlin rodí velmi solidně.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.