Ořešák královský, ořešák černý a další druhy ořešáku

Ořešák

Ořešáky patří do čeledi ořešákovitých s 25 druhy.  Nejvíce druhů se vyskytuje v severní Americe a výhodní Asii. Je to druh, který potřebuje pro vyzrání teplé a dlouhé vegetační období. Hodí se proto do teplých a nížinných oblastí.  A jaké jsou ty nejznámější druhy ořešáku nebo čí plodem jsou známé vlašské ořechy?

Ořešák královský

Jedná se o opadavý strom, dorůstající do výšky i šířky až 20 m.  Je citlivý na jarní mráz, ale jinak mrazuvzdorný až do -30 °C.  Listy tohoto ořešáku jsou podlouhlé, lysé a zelené barvy.  Květem jsou jehnědy, vykvétající od května do června a jsou samosprašné, opilovávané větrem.  Z květů se vytváří plody, tedy ořechy ukryté v dužinatém obalu. Ořechy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou plodech, jsou kulovité bez výraznějších rýh a dozrávají během září a října. Plod toho ořešáku nazýváme vlašský ořech.  Tento ořešák sice není náročný na druh půdy, ale nesnáší stinná stanoviště. Je to také nejčastěji šlechtěný druh.

Ořešák černý

Ořešák černý dorůstá do výšky až 30 a do šířky 20 m.  Stejně jako ořešák královský je citlivý na jarní mráz, ale jinak je mrazuvzdorný až do – 35°C.  Tento ořešák má širokou a rozložitou korunu se zelenými lesklými listy.  Květem jsou opět jehnědy, které vykvétají do května do červa. Květy jsou samosprašné a vytváří plody v zdužnatělém obale. Tedy ořechy. Ani tento ořešák není náročný na druh půdy, ale nemá ráda stinná stanoviště.  Nejvíce se uplatňuje v lesnictví, protože patří mezi nejrychleji rostoucí ořešáky.

Další druhy

První dva druhy ořešáku jsou u nás nejrozšířenější. Mezi další druhy, které jsou u nás, ale už méně pěstované patří například ořešák japonský, ořešák popelavý nebo ořešák mandžuský.  Všechny tyto druhy dorůstají do výšky 20 metrů, všechny jsou citlivé na jarní mráz, ale jinak mrazuvzdorné a nenáročné na půdu.  Liší se spíše tvarem a velikostí plodů. Ořešák japonský je typický svými ořechy, které se vytváří do dlouhých hroznů. V Japonsku jsou pro svou chuť velmi oblíbené.  Ořešák popelavý má zase podlouhlé a vejčité na obou koncích špičaté plody ořechů.  Plody ořešáku mandžuského jsou též špičaté a vejčitého tvaru, ale vyrůstají ve svazcích po 6 až 12 plodech.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.