Ořechy v netradičním světle: Využití mají spousty
Vlašské ořechy se řadí mezi nejoblíbenější plodiny, bez kterých si třeba takové pečení dovedeme představit jen velmi těžko. Využití ořechů je ovšem mnohem širší, a to aktuálně nemáme na mysli jejich konzumaci za syrova, nebo sušení a následné využití třeba jako součást různých ovocných směsí a podobně. My se v následujících řádcích podíváme na plody ořešáku v poněkud odlišném světle. Netradičních využití mají vlašské ořechy poměrně hodně.
Omáčky, hummus, či nakládaný hermelín
Začít musíme jednoznačně netradičními pokrmy, jichž jsou vlašské ořechy nedílnou součástí. V Americe se nezřídka kdy používá obdoba burákového másla. Na to je spousta lidí alergická, u vlašáků nic takového nehrozí. V italské Ligurii se tradičně vaří třeba taková ořechová omáčka označovaná jako Salsa di Noci. Známá je také omáčka Satsivi pocházející z Gruzie. Vynikající je především k masu. Vynikající je nakládaný hermelín s vlašskými ořechy. Jinak mohu být vlašské ořechy i součástí polévek.
Skořápky do koše nepatří
Největší užitek přinášejí vlašské ořechy samozřejmě díky jádrům. Určitě bychom ale neměli zapomínat také na skořápky. Především o Vánocích jde o nádherné dekorace. Vynikající je ale také odvar ze skořápek. Funguje perfektně proti kašli. Skořápky stačí pouze namočit do vody a nechat zhruba 12 hodin louhovat. Pak vodu přivedete k varu a následně ji scedíte.
Listy a oplodí zaslouží také pozornost
Výborný je také výluh z listů. Pomáhat by měl například při:
- akné,
- lupům,
- bolestech v krku.
Jinak není problém zužitkovat i samotné oplodí, tedy zelenou slupku okolo ořechu. Vyrábí se z něj přírodní barva na vlasy. Jen si vzpomeňte na barvu, již máte na rukou při loupání ořechů. Oplodí se vaří v šálku vody a ta se následně scedí. Získáte sytě hnědou tekutinu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.