Orchideje mají hnědé listy: co je příčinou? Tipy, jak z toho ven
Listy nám ukazují, jak na tom orchideje jsou ve skutečnosti. Můžete na nich vidět nedostatky živin v půdě, nedostatek nebo nadbytek světla, nesprávnou zálivku a mnohé další. Co nám ale rostliny chtějí říci, pokud jejich listy začínají hnědnout? Bohužel neexistuje jedno univerzální řešení, které by zabralo na všechny rostliny. Příčin je totiž více. Chcete-li odstranit hnědnutí, musíte rostlinu navrátit do stavu, kdy byla zdravá – čili odstranit příčinu.
Hnojivo pro orchideje
Orchidej potřebuje podle odborníku 17 živin. Ty jsou naprosto nezbytné pro jejich optimální vývoj. Je vhodné používat hnojiva určená přímo na orchideje, které tyto živiny obsahují. U orchidejí platí, že když kvete, nemusí se hnojit. Naopak, když je orchidej ve stavu, kdy nekvete, je dobré ji hnojit jednou za měsíc (nebo dle návodu na obalu vašeho hnojiva).
Příliš mnoho světla
Orchideje ve svém přirozeném prostředí nerostou na přímém slunci. A jejich listy nejsou uzpůsobeny přijímat velké množství slunečního záření. Jsou náchylné na popáleniny. Pokud je vystavíte sluníčku, dehydratujete je, což se může projevit právě hnědými skvrnami na listech. V případě, že jsou tyto škody rozsáhlé, je velmi těžké rostlinu zachránit. Základní opatření (dát rostlinu na místo bez přímého slunečního záření) napadne každého. Další věc, kterou byste měli udělat, je zkontrolovat kořeny rostliny – pokud jsou šedobílé, potřebuje rostlina více vody (zdravé kořeny mají zelenou barvu).
Nedostatečné světlo
Stejnou chybou je ale umístit orchideje i tam, kde je naopak nedostatek světla. Orchideje potřebují hodně světla, ale ne přímého. Ideální je pro ni parapet orientovaný na jih nebo západ.
Přemokření orchideje
Jedná se o jednu z nejčastějších chyb, kterých se na orchideji dopouštíme. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů. Kromě hnědých skvrn na listech to poznáte podle stavu kořenů: mají nezdravou barvou jsou kašovité a hnědé až černé. V takovém případě přestaňte orchidej zalévat. Může trvat klidně i deset dní, než se rostlina dostane do svého původního stavu. Pokud ani po deseti dnech nevidíte známky zlepšení stavu orchideje, můžete provést další opatření (orchidej nesmí kvést): odřežte všechny shnilé kořeny a přesaďte orchidej do čerstvé půdy. Každé ráno zamlžte listy vodou, abyste podpořili růst nových kořenů.
Nedostatečná zálivka
Také orchidej, které se nedostává dost vody, může reagovat zhnědnutím listů. To poznáte také podle stavu kořenů, které jsou naopak scvrklé. Začněte orchidej zalévat častěji. Může to být také nedostatečnou vlhkostí vzduchu. V takovém případě dejte do plýtké misky kameny a vodu. na ni položte orchidej (aby se dno nedotýkalo hladiny vody).
Zdroje info:
https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/why-are-my-indoor-plants-leaves-turning-brown
https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/why-are-my-houseplants-leaves-turning-brown-on-the-tips/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!