Orchideje a jejich nemoci a škůdci: pozor na plísně a houby

Orchideje

I když orchideje Phalaenopsis platí za velmi odolné rostliny, mohou být napadeny škůdci nebo nějakou nemocí. Stejně jako u lidského nachlazení neexistují přesné léky, které by mohli pomoci. Proto je třeba zaměřit se také na prevenci. Orchidej může napadnout 30 různých druhů virů. Chytit je mohou z jiných infikovaných rostliny nebo prostřednictvím škůdců, kteří fungují jako přenašeči chorob. To je důvod, proč je třeba používat na orchidej vždy čisté nářadí.

Orchideje jsou napadené viry

Virová onemocnění mají u orchidejí následující příznaky (avšak ne vždy tyto příznaky znamenají virové onemocnění; někdy jsou spojené s jinými podmínkami):

  • Rostlina ztrácí svou vitalitu. Její listy jsou světlejší než obvykle, mohou mít též nahnědlou barvu nebo pruhy na listech a květech.
  • Na okvětních listech můžete pozorovat barevné zlomy.
  • Na listech i květech můžete pozorovat skvrny odumřelé tkáně.
  • Okraje listů se vlní směrem dolů.
Orchideje
Foto: Unsplash

Léčba virového onemocnění

Pokud si myslíte, že je orchidej napadená virem, je třeba ji izolovat od ostatních orchidejí a pro jistotu i od ostatních pokojových rostlin. Všechny nástroje, které jste na ni použili, dezinfikujte ještě předtím, než je použijete na jiné rostliny. Tím můžete zabránit rozšíření nemocí na ostatní rostliny. Pokud jsou infikovány jen některé části rostliny, můžete přistoupit k jejich odstranění. Nikdy ale neořezávejte příliš mnoho rostlinné hmoty. Vzniklé rány, které vznikly prořezáním, ošetřete například mletou skořicí.

Prevence proti nemocím orchideje

Preventivní opatření bychom měli dodržovat vždy, i když vaše orchidej žádnou nemoc neprojevuje. Pomáhá to předcházet případným problémům:

  • Předtím, než začnete pracovat s orchidejí, si důkladně umyjte ruce. Také po zakončení práce na jedné orchideji, si ruce omyjte. Teprve poté začněte pracovat s další rostlinou.
  • Pokud manipulujete s nemocnými rostlinami, používejte jednorázové rukavice. Zabráníte tak šíření chorob na další rostliny. Rukavice používejte pouze jednou, pak je vyhoďte.
  • Dezinfikujte pracovní plochu i nástroje. Můžete použít teplou vodu s přidáním aktivního chloru. Aktivní chlor obsahují běžné čisticí prostředky do domácnosti. Roztok používejte před použitím na rostlinu i po ukončení práce.
  • Přesazujte orchidej do nové směsi. Nepoužívejte tu, kterou jste již měli v květináči, protože může obsahovat viry a bakterie.
  • Nakupujte od spolehlivých pěstitelů. Tak budete mít jistotu, že si domů nepřinesete napadenou orchidej.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-viruses

https://hk-green.cz/blog/orchidej-a-jeji-nemoci

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!