Orchidej ztrácí květy: může za to stres, nevhodná zálivka nebo nízká vlhkost vzduchu
Každá rostlina má svůj přirozený životní cyklus – i orchidej. A tak je běžné, že její odkvetlé květy časem opadnou. Problém ale nastává v případě, kdy orchideje přichází o své květy dříve, než by měla. Nebojte se, i takové situace mohou mít řešení. Nejčastějšími příčinami, proč se tak děje, je například stres, kterým si rostlina musela projít (vystavili jste ji průvanu, přesunuli na místo, které se jí nelíbí a podobně). Dalším velmi častým důvodem je nesprávná (zejména nedostatečná) zálivka nebo nízká vlhkost. Dejte si pozor také na přehnojení.
Normální ztráta květů
Na začátek je třeba uvést, že orchidej ztrácí své květy také z přirozených důvodů. Pokud před ztrátou květů došlo k jejich postupnému odkvétání, jedná se o přirozený cyklus, který nelze zvrátit. Můžete ale rostlinu povzbudit k opětovnému kvetení. Uděláte to tak, že zkrátíte její (odkvetlé) stonky asi 2,5 cm nad uzlem orchideje (malé vyvýšené místo na stonku). Nefunguje to na 100 %, ale pokud jste se o svou orchidej příkladně starali, máte velkou šanci, že opětovně vykvete.
Orchidej zažila stres
Orchideje patří mezi rostliny, které jsou citlivé na změny okolního prostředí, jako jsou výkyvy světla, vlhkosti nebo teploty. To může vést k předčasnému opadávání květů nebo jejich poupat. Proto je důležité udržovat stabilní podmínky. Orchidej si libuje při teplotách od 18 °C do 27 °C a úrovni vlhkosti od 50 do 70 %. Světlo musí být nepřímé, ale musí ho být dostatek. Chraňte svou rostlinu před průvanem (od otevřeného okna ale také od klimatizace): škodí horký i studený vzduch proudící směrem k orchideji.
Nesprávná zálivka
Orchidej je specifická, co se zálivky týká. Množství vody, které jí poskytujete se může odvíjet od teploty a vlhkosti v místnosti, kde ji pěstujeme. Právě podmáčení (příliš mnoho vody, hrozí hniloba kořenů, znamením jsou žluté listy) nebo naopak nedostatečná zálivka (seschlé kořeny orchideje, scvrklé listy) jsou nejčastějšími důvody opadu květů. Náprava je nasnadě: naučte se svou orchidej správně zalévat!
- Zálivku provádějte v okamžiku, kdy je substrát na dotek suchý, ale neměl by zcela vyschnout. Obvykle stačí provádět zavlažování jednou za týden.
- Květináč, ve kterém pěstujete orchidej, musí mít drenážní otvory, aby nadbytečná voda mohla odtéci. Taktéž ji pěstujete ve speciálním substrátu pro orchideje.
Orchidej vyžaduje dostatečnou okolní vlhkost
Zejména v zimě je vzduch v našich interiérech suchý. Na to může orchidej zareagovat tak, že shodí své květy předčasně. Nízká vlhkost se projevuje uschlými konci listů. V tomto případě přistupte ke zvýšení vlhkosti v místnosti, což můžete udělat několika způsoby:
- Pořiďte zvlhčovač vzduchu (ideální vlhkost je 50 až 70 %).
- Lehce zamlžte orchidej vodou z láhve s rozprašovačem, a to jednou nebo dvakrát za den. Nepřehánějte to ale, protože pak může vzniknout plísňové onemocnění.
- Postavte svou rostlinu na tácek s vodou, který jste vyložili kameny. Jak se voda odpařuje, zvyšuje vzdušnou vlhkost. Navíc tímto můžete podpořit dekorativní vzhled orchideje.
Další problémy
Orchidej bychom měli pěstovat daleko od dozrávajícího ovoce, které produkuje etylen (jablka a banány). Pravidelně odstraňujte odumřelé rostlinné zbytky vaší orchideje. Důležitá je správná cirkulace vzduchu, abyste se vyhnuli plísňovým onemocněním. To můžete zajistit větráním (pozor na průvan!). Nepřehnojujte svou orchidej, to je velmi škodlivé a může to způsobit opad květů.
Zdroje info:
https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-photos/orchid-bloom-loss-whats-normal-and-whats-not
https://www.gardenia.net/guide/why-are-my-orchids-flowers-falling-off-reasons-and-remedies
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!