Orchidej s uhnilými kořeny lze zachránit – prozradíme jak
Orchideje patří mezi krásné exotické rostliny, které je radost pěstovat. Někdy se však bohužel stane, že se rostlině nedaří. Než však zareagujeme nebo rostlině poskytneme určitou pomoc, všimneme si, že kořeny zcela či částečně uhnily. I v takovém případě existuje řešení, které pomůže v tvorbě nových kořenů. K tomuto kroku vám postačí obyčejná vata a aloe vera.
Změna barvy kořenů
Zdravé kořeny orchideje jsou zelené, pokud však začnout měnit barvu na černou nebo hnědou, rostlina může mít nedostatek zálivky. Shnilé kořeny jsou měkké, hnědé a nemohou přijímat živiny, proto se mnohdy stává, že i listy rostliny začnou žloutnout. Pokud jsou však kořeny jen z části shnilé, vysušte substrát, nahnilé kořeny ustřihněte a zasypte skořicí. Dalších 10 dnů rostlinu nezalévejte.
Pokud již kořeny nelze zachránit
Pokud je rostlina v takovém stavu, že většina či snad všechny kořeny shnily, odstřihněte je. Ty už bohužel nezachráníte, akorát byste riskovali plísně či napadení škůdci. Takže rostlinu vytáhněte z květináče, odstraňte zeminu a ostříhejte všechny kořeny, které jeví známky hniloby. Zdravé, které mají zelenošedou barvu, samozřejmě ponechejte. Substrát vyměňte za nový. Určitě nepoužívejte obyčejný, nýbrž ten, který je určen přímo pro orchideje. Je vzdušný a připravený přesně tak, jak to orchidejím vyhovuje.
A právě nyní přijde čas na zmíněnou vatu a aloe vera. Po odstranění všech postižených kořenů vezměte průhlednou misku, která bude mělká, vyložte ji vatou a vymačkejte aloe vera z listů. Následně ostříhanou část orchideje potřete aloe vera a umístěte na vatu. Tu následně pomocí lahve s rozprašovačem pokropte vodou. Druhý den a další dny, než začnou kořeny růst, postup s aloe vera opakujte. Díky aloe, které působí jako účinný stimulátor růstu kořenového systému, celý proces urychlíte.
Také nezapomínejte vatu udržovat vlhkou, ale ne mokrou. Pokud bude v misce přebytečná voda, vylijte ji. Jakmile se objeví první kořeny, orchidej umístěte do nového substrátu a průhledného květináče. Zalévejte namáčením, a to jednou za deset dnů.
Zdroj: https://orchidbliss.com/how-to-fix-orchid-root-rot-symptoms-care-more/, https://www.thespruce.com/how-deal-with-orchid-root-rot-7090606
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)