Orchidej: Poskytněte jí jarní péči, aby dlouho a bohatě kvetla

orchidej

Exotické krásky, o které je potřeba pečovat jiným způsobem než o běžné pokojovky. To však ale nevadí. Pokud nějakou orchidej máte, jistě víte, že péče o ni není tolik náročná, jak se mnozí pěstitelé obávají. Stačí si osvojit několik málo kroků a rostlina bude krásně růst. Víte však, co je potřeba pro orchidej udělat teď na jaře, aby dlouho a bujně kvetla? 

Orchideje potřebují trochu jinou péči

Orchideje si díky svému exotickému vzhledu získaly srdce nejednoho pěstitele. Navíc se staly součástí snad každého květinářství. I když potřebují netradiční péči, stále však nejsou tolik náročné, aby je nezvládl pěstovat i začátečník. Vlastně, lze říci, že se jedná o zvyk, který je třeba si osvojit. Bez čeho se orchidej neobejde, tak je pravidelná a správná zálivka, nesmí stát ve vodě a je třeba ji umístit na správné místo. Nejlépe na severní parapet, kde bude mít rozptýlené světlo, ale ne přímé slunce. 

orchidej
Foto: Pixabay

O kořeny orchideje je potřeba pečovat

Doporučujeme, abyste orchideje nikdy nepřesazovali do neprůhledných květináčů, protože jejich kořeny potřebují světlo a vzduch, a navíc je možné sledovat jejich stav. Barva kořenů by měla být zelená až mírně stříbrná. Pokud začnou kořeny hnědnout či bělat, znamená to, že se rostlině nedaří nebo má nedostatek vlhkosti. V případě, že kořeny lezou ven z květináče, pořiďte větší průhledný květináč, substrát pro orchideje a přesaďte ji. Nezapomeňte také odstranit staré odumřelé kořeny. Řezy následně zasypte skořicí – zabráníte tak průniku škůdců. 

Jarní péče o orchidej pro bohaté kvetení

Obecně lze říci, že by se orchideje měly přihnojovat v období květu, aby měly dostatek živin a síly na další květy. Další vhodnou dobou pro hnojení je jaro, tedy březen, kdy začíná sezona. Již nyní si na orchidejích můžete všimnout nových květních stvolů, ale také výhonů. 

Draslík v banánech
Foto: Pixabay

A jaké zvolit hnojivo? To už však záleží na vás. Buď zvolíte speciální hnojivo určené přímo pro orchideje nebo zvolíte domácí alternativu. Jedno však zůstává neměnné, a to je, že hnojivo musíte přidávat do zálivky, aby se nepopálily kořeny. Co se týče domácích hnojiv, nemusíte se bát je přidat přímo na kořeny, neublíží jim. Využít můžete čtvrt kostky droždí smíchané s dvěma deci vody, které následně smícháte s jedním litrem vody a orchidej do vody na 20 minut namočíte.

Dále lze také využít zelený nebo černý čaj. Zvětralé pivo zředěné odstátou vodou, neosolenou vodou z brambor, ale také vylouhovanou slupkou od banánu. Orchideje hnojte jednou za 14 dnů. 

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/orchidej-aneb-aby-kralovna-znovu-kvetla/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-orchideje-rady-na-brezen-a-duben#part=1

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)