Orchidej nám může mnohé prozradit svými kořeny. Stačí chtít porozumět

Orchidej

Orchidej má jiné kořeny než některé ostatní rostliny. Tyto kořeny nepotřebují růst v zemi. Proto je ani do květináče nemusíme zcela schovávat. Ostatně: dotváří neobvyklý vzhled celé rostliny. To, jak kořeny vypadají, vám může napovědět, zda jsou vaše rostliny zdravé a silné. Také vám můžou říci, že to až příliš přeháníte se zálivkou nebo naopak, že je zálivky málo. Mohou ukázat i další nepohodlí, které je třeba odhalit, abychom o orchidej nepřišli.

Orchidej a její kořeny

Kořeny orchideje mohou měnit svůj tvar, barvu a strukturu – a vždy to pro nás může být ukazatelem toho, co se s ní děje. Nejčastější příznaky, kdy bychom měli zpozornět, si popíšeme v tomto článku. I z tohoto důvodu je dobré mít některé z kořenů orchideje venku z květináče, aby se nám lépe kontrolovaly. A také je to důvodem k tomu, proč pěstovat orchidej v průhledné nádobě, kterou vložíme do dekorativního květináče.

Orchidej
Foto: Unsplash

Svěže zelené kořeny

Tak přesně takto mají zdravé kořeny vypadat! Pokud má vaše orchidej takovéhle kořeny, děláte všechno správně. Pokračujte ve své dobré práci. Někdy se může stát, že se rostlina některých z těchto zdravých kořenů zbaví. To znamená, že vstupuje do období odpočinku. Pro vás to ale neznamená nic neobvyklého: pokračujte v péči o svou orchidej tak, jak jste zvyklí.

Orchidej má stříbrné, šedé nebo bílé kořeny

Příčinou je pravděpodobně nedostatečná zálivka orchideje. Tento stav napravíte tak, že svou rostlinu ponoříte na dvě minuty do nádoby s vodou tak, aby byla zemina ve vodě – listy orchideje ale nad vodou. Ideálně by voda měla mít pokojovou teplotu. Po této době orchidej vytáhněte a nechte nádobu, aby vypustila veškerou přebytečnou vodu, než ji vložíte do dekorativního květináče. Orchidej totiž nerada stojí ve vodě dlouhodobě. Vede to k hnilobě kořenů.

Dalším důvodem může být nedostatek světla. Kořeny orchideje potřebují světlo k procesu fotosyntézy. Pokud jsou bílé, chybí v nich chlorofyl, který mohou získat jedině světlem. Proto bychom měli dbát nejenom na správné stanoviště orchidejí (dostatek světla ale ne přímé sluneční), ale je dobrý nápad, když orchideje vložíte do průhledných nádob (jak ty pěstební tak také dekorativní).

Hnědé a/nebo kašovité kořeny

Pokud tipujete nadměrnou zálivku, vyhráli jste. Tento problém spravíte tak, že svou orchidej přestanete na čas zalévat, dokud kořeny nevyschnou. Příliš poškozené kořeny můžete po odkvětu odstřihnout čistými nůžkami a ošetřete mletou skořicí (funguje proti plísním a houbovým onemocněním). Napříště zalévejte méně často. Orchidej plné velikosti postačí asi 60 ml vody za týden (může se ale lišit s ohledem na teplotu a vlhkost uvnitř vašeho interiéru).

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-root-health-4-tips-you-need-to-know

https://orchidbliss.com/orchid-roots/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!