Orchidej: do pěstování se může pustit i začátečník

Orchidej

I když má orchidej své specifické požadavky pro pěstování, ve skutečnosti patří mezi nejméně náročné rostliny! Odmění se vám obrovským množstvím květů, které mohou vyrůst znovu a znovu. Některé zahradníky odradí doba, za kterou se objeví další květy. Orchidej si zkrátka musí pár měsíců odpočinout, než bude připravená na nové květy. Proto ji po odkvětu nevyhazujte a mějte s ní trpělivost! Pokud je vám při pohledu na pouhé listy v květináči smutno, můžete si zakoupit stonek umělého květu orchideje. Ten můžete využívat v období, kdy orchidej sbírá síly pro další kvetení.

Orchidej nevyžaduje půdu

Orchidej není rostlinou, která potřebuje růst zasazená v zemině. Pokud sáhnete po speciálním substrátu na orchideje, nešlápnete vedle. Tento je obvykle složen z velkých kusů kůry, mechu nebo kokosového vlákna, který zajišťuje dostatečnou vzdušnost. Kořeny orchideje zkrátka potřebují dýchat, takže ty, které trčí ven, nemusíte zastrkovat do půdy.

Orchideje
Foto: Unsplash

Orchidej vyžaduje speciální zálivku

Zkušení pěstitelé vědí, že svou orchidej by měli pěstovat v průhledných květináčích, díky kterým se dají kontrolovat kořeny. Pokud jsou scvrklé, znamená to nedostatečnou zálivku. „Nacucané“, kašovité kořeny jsou zase známkou přelití. Své orchideje byste měli zalévat jednou za týden – vždy ale počkejte na dobu, kdy substrát vyschne. Máte dva způsoby, jak orchidej zalít:

  • Kostkami ledu: tři kostky za týden na jednu rostlinu by měly stačit. Tím, jak se led postupně rozpouští, se voda vsakuje do substrátu. Pokud bychom rostlinu zalili z konve, voda by rychle protekla ven bez většího užitku.
  • Namočením v nádobě s vodou: jednou za týden namočte své rostliny do odstáté vody pokojové teploty (hladina vody by neměla přesahovat horní okraj květináče, dostane se do něj drenážními otvory; ani listy by neměly být ponořené ve vodě). Takto nechte asi 10 minut, poté vyjměte, nechte okapat a vraťte na místo, kde orchidej pěstujete.

Přesazování orchideje

Mladé orchideje přesazujeme vždy, když to potřebují. To poznáte podle toho, že květináče je plný kořenů. Do přesazování se pouštíme po odkvětu. U dospělých orchidejí, které už se nezvětšují, přistupujeme k zálivce jednou za dva až tři roky. Zálivka totiž může způsobit, že se hmota v květináči rozloží. To pak nedává kořenům tolik vzduchu, kolik potřebují a kolik by si zasloužily.

Orchidej musí mít správnou úroveň světla

Jedná se o rostlinu, která vyžaduje dostatek světla. To ale neznamená, že snese přímé sluneční záření. V takovém případě by mohlo dojít ke spálení jejich listů. Ideální je proto rozptýlené světlo (můžete ho ztlumit použitím záclon). Úplná noční tma a pokles teploty podporuje kvetení rostliny. čas od času můžete přidat rostlině hnojivo – podle návodu na obalu (zkušenější pěstitelé mohou sáhnout po domácích hnojivech).

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-care-for-beginners

https://www.thespruce.com/beginners-orchid-care-guide-7090105

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!