Opuncie snoubí krásu a chuť v jednom
Krásně kvetoucí rostlina, která dokáže dát i vynikající sladké plody. Přesně takto by se dala opuncie popsat. Možná by stálo za to přidat ještě termín kaktus, který by ji charakterizoval ještě blíže. Opuncie jsou doslova impozantním zpestřením vaší zimní zahrady a mimo krásný vzhled dokážou ještě poskytnout užitek, což mnoho rostlin nedokáže. Podívejme se tedy na jejich představení a také na možnosti pěstování opuncie v našich podmínkách. Získáte tak zajímavé informace, které se vám budou při zájmu o jejich pěstování jistě hodit.
Opuncie mexická se představuje
Opuncia ficus indica, jak zní botanický název tohoto kaktusu, pochází ze slunečných a logicky i velmi suchých oblastí Mexika a tropů Střední Ameriky všeobecně. Ve volné přírodě dokážou dorůstat klidně i výšky okolo 4 metrů, přičemž jejich spodní část je dřevnatá a připomíná do jisté míry kmen stromu. Do Evropy dorazily opuncie až v 16. století, za což mohou Španělé. Až do doby nedávno minulé patřily opuncie do tradičního indiánského jídelníčku.
Pěstování opuncie v našich podmínkách
Vypěstovat si opuncie není nijak výrazně složité. Důležitá je drenážovaná půda spíše štěrkovitého charakteru. Kaktusy jsou schopné bez větších problémů ve svém přirozeném prostředí přečkat i velmi dlouhá období sucha, takže klidně mohou takto dlouhou dobu přežít bez vody i v našich podmínkách. Musí mít ovšem dostatečné množství tepla a světla. V létě mohou být klidně i na přímém slunci. V době, kdy kvetou, byste měli zvýšit zálivku, jelikož si tak rostlina vezme větší množství živin. Hnojit také nemusíte.
Množení opuncie
Opuncie můžete bez větších problémů množit za pomocí článků, jež odlomíme z matečné rostliny. Vytvoří se drobné hrboly, které značí, že rostlina začne rašit. Ty pak zasadíme do silně propustné půdy a máme postaráno o to, že budeme mít nové opuncie. Pěstovat můžeme klidně i ze stratifikovaných semen, nicméně výsledek nebude v žádném případě zaručen.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.