Optimální čas pro výsadbu růží! Znáte typy a druhy růží?

Růže

Když bychom se mnohých žen zeptali, jaké květiny mají nejraději, odpovědí by byly nejspíše růže. Ano, tyto romantické květy dokážou oslovit úplně každého. Darovat je lze prakticky k jakékoli příležitosti. Mnohdy potěší i jen tak, když se zrovna nic neděje a my potřebujeme vyjádřit své city a náklonnost ke druhé osobě. Ať už je situace jakákoli, určitě není nutné růže vždy kupovat. V zahradě vypadají kouzelně a vypěstovat je není nijak extra náročné. My se nebudete věnovat samotnému pěstování, ale především typům a druhům růží.

Růže

Základní typy růží

Nejprve si růže rozdělíme do skupin podle toho, na jakém místě se pěstují. Toto rozčlenění je optimální pro ty, kteří mají dostatečné množství prostoru pro jejich pěstování. O jaké typy růží se tedy jedná?

Klasické záhonové růže

U tohoto typu růží lze volit jak velkokvětou podobu s dlouhými a pevnými stonky, tak i mnohokvěté variace. Takovéto růže jsou optimální na záhony a následně po řezu do vázy. Vždyť i v květinářstvích se jich prodává nejvíce!

Růže do sadu

Jestliže chcete mít růže v sadu, bude vaší prioritou, aby vytvářely kompaktní tvary. Půjde tedy o růže keřové. Právě ony jsou schopny vytvořit keříky, jež v sadu dokážou vyniknout svou hutností a krásou. Většinou jsou plné kvítků a na podzim tvoří tradiční plody, velké šípky.

Pnoucí růže

Pokud máte nějakou stěnu, kterou byste chtěli ozvláštnit, vůbec se nebojte pnoucích růží. Perfektně vypadají také na konstrukci z kovu třeba ve tvaru oblouku. Mnohé vykvétají na počátku léta, případně jsou schopny kvést po celou sezonu.

Půdokryvné skupiny růží

Jestliže potřebujete růže, které budou schopny zakrýt půdu, aby na ní nerostl plevel a jiné nepotřebné rostliny, zvolte půdokryvné růže. Typické jsou především spoustou malých drobných kvítků.

Miniaturní bonsajní růžičky

Máte-li radost spíše z miniaturních kvítků, určitě se nebojte malých růží, které nápadně připomínají bonsaje. Optimální místo je pro ně na terase či na balkónu.

Růže

Klasické rozdělení růží

Růže se také rozdělují podle druhů. My vám samozřejmě i toto rozdělení nabídneme.

Čajové hybridy

Tato skupinka růží se většinou dorůstá výšky od 50 do 120 cm. Na lodyhách jim dokáže vyrůst přibližně 6 květů. Problém je u nich s náchylností k nejrůznějším chorobám.

Botanické růže

Jedná se fakticky o tradiční typy růží mající prázdný květ. Hodně často se používají jako sadové růže.

Velkokvěté růže

Patří sem především čajohybridní kultivary. Typické jsou masivním květem, který je osamocený.

Mnohokvěté růže

Tyto nižší čajohybridy se vyznačují spoustou kvítků a výškou do 100 cm.

Floribundy

Pokud hledáte čajohybridy s věším množstvím kvítků, pak volte floribundy velkokvětého charakteru. Jinak floribundy patří do mnohokvětých růží. Jsou samozřejmě také nižší.

Polyantahybridy

Růže velmi podobné floribundům s poněkud menšími kvítky. Pokud zvolíte polyantky, pak se setkáte i s desítkami květů.

Trpasličí růže

Hodně oblíbené jsou i miniaturní růže, které jsou považovány také za skalkové. Právě v těchto prostorách dokonale vyniknou. Nemusí být ovšem čistě dominantní.

Anglické růže

Jestliže chcete velké růže s poněkud podivnou stavbou květů. Vypadají ovšem moc hezky. Vznikly zkřížením floribund a čajohybridních kultivarů. Samozřejmě se nemusí pěstovat jen v Anglii.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.