Opomíjená špalda: Nutriční hodnoty vás překvapí

Dědečkův domácí chleba

Špalda je vlastně velmi stará odrůda pšenice. Téměř nešlechtěná a obsahuje hodně bílkovin a spolu s nimi i prospěšných nenasycených mastných kyselin. Její pravidelná konzumace proto snižuje hladinu cholesterolu v krvi a stabilizuje hladinu cukru. A i když obsahuje lepek, překvapivě si ji často mohou dopřát i celiaci.

Měli byste vědět, že tato obilovina byla lidmi hojně pěstována již ve starověku. Její světlé zrno je obklopeno poměrně silnou slupkou, ovšem pokud byste se domnívali, že jde o nejzdravější část celé rostliny, není tomu tak. Všechno cenné se totiž ukrývá uvnitř – pod slupkou.

Pšenice špalda v našem jídelníčku

Ze zrn se dnes nejčastěji připravuje mouka, používaná mimo jiné na pečení zdravého špaldového chleba. Nutriční hodnota pšenice špaldy se totiž od dnes běžně používané „moderní“ pšenice značně liší.

Špalda a její nutriční hodnota

Ve srovnání s běžnou pšenicí se špalda vyznačuje vyšším obsahem vlákniny, bílkovin a také cenných nenasycených mastných kyselin. Poskytne vám také:

  • Sacharidy v čele se škrobem, který je přirozeným zdrojem energie pro mozek a svaly. Hladinu cukru v krvi ovšem zvyšuje jen mírně.
  • Proteiny, které jsou nezbytné pro stavbu a regeneraci našeho organismu, a to zejména svalů.
  • Nenasycené tuky – právě ony nenásilným způsobem snižují hladinu cholesterolu v krvi.
  • Vlákninu, která je důležitá pro správné fungování trávicího traktu.
  • Vitamíny skupiny B – důležité pro náš nervový systém a metabolismus.
  • Minerály – jde zejména železo (to nás chrání před anémií ), draslík (tento minerál snižuje krevní tlak), vápník (jehož prostřednictvím se pšenice špalda stará o naše kosti a zuby), zinek (ten zvyšuje celkově odolnost těla) a vápník (zlepšuje zejména stav našich vlasů a nehtů).

Měli byste vědět: Zralá pšenice špalda také obsahuje cenný rhodanid. Tato látka značně posiluje naši imunitu a velmi účinné rovněž předchází anémii .

Špaldová pizza

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nutriční hodnota 100 g suchých špaldových zrn:

– energetická hodnota: 338 kcal,

– sacharidy: 71,2 gramů,

– bílkoviny: 14,8 gramů,

– vláknina: 10,5 gramů,

– tuky: 2,6 gramů, včetně:

  • nasycené mastné kyseliny: 0,4 gramů,
  • mononenasycené mastné kyseliny: 0,4 gramů,
  • polynenasycené mastné kyseliny: 1,3 gramů.

Proč se vyplatí konzumovat právě špaldu?

Obsahuje lepek, to už jsme si říkali. Ovšem lepek ve své přirozené formě. Tedy takový, na který náš organismus reaguje nejlépe. Leckdy ho tak do jídelníčku mohou opatrně zařazovat i celiaci nebo lidé s návaznými potravinovými alergiemi.

Strava bohatá na špaldu také posiluje srdce a chrání náš oběhový systém před aterosklerózou. A to díky tomu, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Doporučujeme zejména dobře stravitelný špaldový chléb a špaldové těstoviny (obojí lze bez problémů zakoupit v obchodech se zdravou výživou). Jde také o výrobky ideální pro diabetiky, protože přirozeným způsobem regulují hladinu cukru v krvi a také hladinu inzulínu v organismu.

Pokud nám jde o lehkou stravitelnost, pak špaldová zrna uvaříme a připravíme z nich kaši. I tehdy obsahuje spoustu minerálů, které posilují a regenerují tělo. Je tedy o skvělý doplněk stravy pro rekonvalescenty, seniory a dětí.

Obsažená vláknina v zrnech také pomáhá našemu trávení, udržuje žaludek a střeva ve skvělém stavu. Pokud často trpíte zácpou, dopřejte si celozrnný chléb a krupici ze špaldy, problémy rychle odezní. A pokud jste náchylní k průjmům,vsaďte naopak na již zmíněné kaše.

Měli byste vědět: Vláknina ve špaldě také zpomaluje vstřebávání tuků a cukrů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)