Opět staženy z prodeje – Olomoucké tvarůžky trápí plíseň. Kde je problém a proč v některých případech inspekce „chlupatý“ povlak přešla? Rozhoduje barva i tekutina
V loňském roce byly Olomoucké tvarůžky několikrát staženy z prodeje z důvodu výskytu plísně, která není ušlechtilá a proto nemá na olomouckých tvarůžcích co dělat.
Jak se může stát, že Olomoucké tvarůžky napadne neušlechtilá plíseň? Jedná se o vadu z výroby nebo špatné skladování. Nebo za tím stojí jiné důvody.
Jak lze tvarůžky chránit před plísněmi
Na tuto otázku je poměrně těžká odpověď. Lze a nelze. Tvarůžky jsou sýr, který zraje pod mazem a nemohou být proto ošetřeny proti plísním. To je rozdíl například proti tvrdým sýrům.
Plísně se navíc vyskytují všude kolem nás a jsou součástí přírody. Lze pouze oddálit výskyt a růst plísní u výrobků či jej omezit tak, že dojde k omezení kontaktu a možné kontaminaci plísněmi, třeba správným skladováním za určených teplotních podmínek.
Z Loštické společnosti A.W., která tvarůžky vyrábí, odchází pouze ty výrobky, které standart kvality a dané normy skutečně splňují. I přesto se však ve výjimečných případech může objevit bílá či zelená plíseň.
Firma již v rámci výrobního procesu přijala některá opatření, která mají omezit možný kontakt spor plísní s tvarůžky. Jde především o aplikaci nových postupů fogace, sanitace apod.
Není plíseň jako plíseň
Plíseň na tvarůžcích se vyskytnout může a zároveň se nejedná o vadu, pro kterou je máte vyhodit do koše. Jak ale poznat tu „správnou“ plíseň?
Foto: Pixabay
Zdravotně nezávadné projevy na tvarůžcích jsou:
- Deformace tvaru – tvaroh nestejně zraje a tedy může dojít např. k sednutí tvarůžků. Také při nesprávném teplotním režimu při prodeji mohou tvarůžky tuto „vadu“ vykazovat. Pokud však nedochází k uvolnění tekutiny, nejedná se o vadu, ale o dobré prozrání Olomouckých tvarůžků.
- Vysrážená krupička a nahnědlé nebo oranžové zbarvení povrchu jsou také nezávadné. Jedná se o vyšší aktivitu zrací kultury Brevibacterium linens.
- Bílá plíseň na povrchu značí Oosporu Laris, Geotrichum candidum tzv. mléčnou plíseň, která je také zcela nezávadná.
Kdy Olomoucké tvarůžky nekonzumovat?
- Viditelná plíseň na povrchu – černá, šedá, zelená atp.
- Velmi měkká konzistence, při současném uvolňování tekutiny.
- Hořká chuť – tu sice nemůžete odhalit v zabaleném výrobku a také není zdravotně nebezpečná, nicméně u Olomouckých tvarůžků nemá co dělat.
Ať již jste fanoušky této ojedinělé pochutiny nebo ne, je dobré vědět, které Olomoucké tvarůžky můžete bez obav konzumovat nebo darovat.
Zdroje: https://www.vitalia.cz/clanky/olomoucke-tvaruzky-byly-5x-za-posledni-rok-stazeny-z-prodeje-v-cem-je-problem/, https://www.tvaruzky.cz/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)