Opadavý jehličnan s léčivými účinky: To je modřín

Modřín

Modřín je jedinečný strom. Nepatří mezi listnaté stromy, přesto na zimu opadává. Na jaře ale můžete obdivovat jeho svěže zelené jehličí, které se budou vyvíjet přes léto a na podzim zhnědnou a opadají. Ačkoli se jedná o jeden z nejznámějších jehličnanů vůbec, jen málo lidí ví, jaké má modřín léčivé účinky. Roste poměrně rychle, proto jej lidé používají na svých zahradách k ohraničení svého pozemku.

Výjimečný modřín

Modřín opadavý (Larix decidua) pochází z hor jižní, střední a východní Evropy, roste v Alpách, Karpatech a také v Pyrenejích. Různé modříny se používají pro spoustu účelů. Jejich dřevo je pevné a odolné, proto se z něj vyrábí zahradní nábytek, který odolává povětrnostním vlivům, ploty, střechy, mosty. Z kůry a pryskyřice je možné extrahovat tanin. Životnost tohoto stromu je více než 200 let.

Modřín

Foto: Pixabay

Využití kůry modřínu

Pro lékařské účely se používá kůra zbavená vnější vrstvy. Má svíravé, diuretické, expektorační a stimulující účinky. Nejčastěji se používá právě jako expektorans při léčbě chronické bronchitidy. Užívá se také při léčbě krvácení a cystitidy. Studený extrakt z kůry je možné použít jako projímadlo. Zevně se používá při léčbě ekzému a lupénky, ve formě prášku pak též pro obtížně se hojící rány (zejména ty hnisavé). Kůra se získává na jaře a pro pozdější použití je možné ji sušit.

Využití pryskyřice modřínu

Také pryskyřici je možné použít k lékařským účelům. Obvykle se z ní získává látka zvaná terpentýn, která má antiseptické, diuretické, hemostatické účinky. Jako taková se používá při léčbě ledvin, močového měchýře a revmatických onemocnění, dále při onemocněních sliznic a léčbě dýchacích potíží. Zevně se používá jako mast nebo náplň inhalátorů, ale také při léčbě chronického ekzému a lupénky. Terpentýn zvyšuje rychlost imunitního systému tím, že bojuje s takovými neduhy, jako je chronická únava a virové infekce.

Zdravotní účinky modřínu

Léčí revmatismus, bronchitidu, průjem a astma, stejně jako nervové poruchy (změny nálad, porucha pozornosti, hyperaktivita, deprese). Vzhledem k obsahu vlákniny se používá též k léčbě zažívacích potíží. Výtažky z modřínu jako probiotika mohou zvýšit produkci bakterií pro dobré trávení. V současné době se zkoumají účinky modřínu při léčby tak závažných onemocnění, jako je rakovina, HIV a AIDS.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/modrin-20220115.html

https://www.healthbenefitstimes.com/larch/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828828/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!