Opadané listí je poklad. Jak a kde ho efektivně použít
S příchodem podzimu a prvních mrazíků se každoročně zahrada zaplní opadaným listím. Řada lidí ho vyhazuje, pálí nebo odváží ze zahrady. Přitom se jedná doslova o poklad, který můžete efektivně využít. Jak?
Listí rozhodně nevyhazujte. Je cenným zdrojem organického materiálu a nabízí mnohostranné využití. Přinášíme tipy, jak s opadaným listím ve své zahradě můžete efektivně naložit.
Skvělý přírodní mulč
Listí je perfektní přírodní mulč, jenž vám pomůže chránit půdu před vysycháním a erozí. Rozložením vrstvy listí okolo stromů, keřů i trvalek eliminujete růst plevele a zároveň udržíte vlhkost v půdě. Listí tak významně pomáhá zlepšovat půdní strukturu. Při postupném rozkladu se uvolňují cenné živiny do půdy.
Obohacení zahrady kompostováním
Kompostování listí je vhodný způsob, jak ho využít pro obohacení zahrady. Jak konkrétně? Smíchejte ho s dalším biologickým odpadem, jako například s trávou, kůrou či zbytky zeleniny. A vytvořte kompost, který dodá půdě cenné živiny. Pakliže se rozhodnete kompostovat jen listí, vytvoříte listovku, tj. kompost bohatý na humus mající kyselé pH.
Je perfektní pro kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony či borůvky. Na jaře můžete zase v částečně zetleném listí pěstovat plodiny, jako jsou brambory a dýně. Listí poskytne volnou a vzdušnou vrstvu, ve které se těmto plodinám velmi daří a k tomu obohatí půdu o živiny.
Foto: Pixabay
Přirozené zimoviště pro ježky a užitečný hmyz
Hromada listí na klidnějším místě zahrady poslouží jako přirozený zimní úkryt pro ježky i užitečný hmyz. Díky tomu tito tvorové budou mít možnost, kde přečkat zimu. Ideálně nechte hromadu listí v rohu zahrady. Listí takto v koutu zahrady je vhodné i pro užitečný hmyz, jako jsou berušky, kukly motýlů či škvoři. Jedná se o druhy, kteří pomáhají s regulací škůdců a zároveň podporují biologickou rovnováhu ve vaší zahradě.
Zdroj: ireceptar.cz, modernizahrada.com
Náhledové foto: Pixabay